Wakacje Wędrownego Uniwersytetu Dziecięcego są pracowite. W każdej z 7 miejscowości animatorzy i animatorki pracują z dziećmi przez 6 dni, efektem codziennych spotkań jest film dokumentalny i wystawa zdjęć. W lipcu Wędrowny Uniwersytet odwiedził Dąbrówkę Wielką, Gieczno i Grotniki.
W każdej miejscowości praca przebiega inaczej, mimo, że celem wszystkich warsztatów jest stworzenie filmu "Moja miejscowość i historie jej mieszkańców". Te opowieści są różne. W Dąbrówce tematem, który okazał się szczególnie ważny dla mieszkańców i mieszkanek była nieistniejąca już spółdzielnia rolnicza, która w przeszłości zapewniała pracę, organizowała czas wolny.
Filmowa opowieść wywołała wiele wzruszeń w czasie premiery zorganizowanej w OSP. Wśród widowni znalazły się rodziny dzieci, osoby, które wystąpiły w filmie, zaproszeni mieszkańcy i mieszkanki. Po projekcji nie zabrakło czasu na dyskusję nad problemami i potrzebami miejscowości. Wyniki przeprowadzonej diagnozy zostaną wykorzystane w czasie jesiennych zajęć z dziećmi. W ramach modułu "Uniwersytet zmienia" dzieci odpowiedzą na wybrany potrzeb swojej miejscowości i zrealizują działanie animacyjne.
Sierpniowe spotkania zaplanowano w Białej, Słowiku, Szczawinie i Dąbrówce Strumiany. Zapraszamy na internetową premierę filmu z Dąbrówki.
Tymczasem przed zespołem Uniwersytetu pracowity drugi miesiąc wakacji. Powstają kolejne filmy, objawiają się talenty i pasja do filmu wśród najmłodszych mieszkanek i mieszkańców Gminy Wiejskiej Zgierz. Projekt Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy korzysta z dofinansowania EOG w ramach programu Obywatele dla demokracji.
Film można zobaczyć na stronie projektu: wedrowny.edu.pl
https://www.youtube.com/watch?v=kq2_Ug4N8L4
Źródło: Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy