Stowarzyszenie Akcja Miasto w ramach projektu "Pieszy Wrocław" powołuje Społecznego Rzecznika Pieszych. W swoich działaniach skupi się na sprawach transportowych, by chodzenie po Wrocławiu zaczęło być naprawdę wygodne. Będzie też łącznikiem między mieszkańcami a Urzędem Miejskim.
Choć od kilku miesięcy w magistracie pracuje Oficer Pieszy, skupia się w pierwszej kolejności na działaniach związanych z przestrzeniami publicznymi, a nie transportem. Według przedstawicieli Akcji Miasto tempo zmian jest zbyt wolne. W dodatku Oficer Pieszy stwierdził niedawno, że motorem zmian muszą być sami mieszkańcy i nie należy czekać, aż zmiany nadejdą same.
Dlatego Stowarzyszenie Akcja Miasto powołało Społecznego Rzecznika Pieszych. Stanowisko to objęła Aleksandra Zienkiewicz, od trzech lat aktywnie działająca we wrocławskich organizacjach pozarządowych. - W mediach często ma miejsce dyskusja na temat komunikacji zbiorowej, samochodów i rowerów. Choć każdy z nas chodzi po Wrocławiu, to brakuje debaty o ruchu pieszym. Chcemy to zmienić - tłumaczy Zienkiewicz.
Powołanie Rzecznika Pieszych to też reakcja na problemy, z jakimi zmagają się na co dzień wrocławianie. Zależy nam na normalności: dziś ludzie starsi nie mogą spokojnie przejść po pasach, bo w połowie drogi zapala się czerwone, czas oczekiwania na zielone jest za długi, chodniki są zastawione samochodami, a przy remontach ruch pieszy jest całkowicie zapomniany. - wylicza Zienkiewicz i przekonuje, że poruszanie się pieszo we Wrocławiu nie jest atrakcyjnym sposobem przemieszczania się. Potwierdzają to dane: średnia odległość pokonywana pieszo przez wrocławianina to 700 m dziennie, podczas gdy np. w Kopenhadze są to 3 km.
W swoich działaniach Rzecznik zajmie się również kwestią bezpieczeństwa pieszych. - Trzeba zrobić wszystko, by ograniczyć liczbę i skutki wypadków na wrocławskich drogach. Za te bardzo często odpowiada infrastruktura, a w niektórych przypadkach do poprawy sytuacji nie trzeba wielkich inwestycji - mówi Zienkiewicz.
Wkrótce powstanie także ankieta dla wrocławian, która pokaże, jakie problemy dotykające ruchu pieszego uważają oni za najważniejsze. Zienkiewicz podkreśla, że zależy jej na opiniach wszystkich: - Pieszym we Wrocławiu jest każdy, nawet jeśli dotyczy to tylko przejścia z parkingu do pracy.
Dlatego równie ważne będą dla nas opinie kierowców. Jestem przekonana, że oni także będą w stanie wskazać miejsca do poprawy.
Projekt „Pieszy Wrocław” jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. W ramach projektu Akcja Miasto będzie opiniować zmiany infrastrukturalne w zakresie ruchu pieszego, proponować rozwiązania zwiększające wygodę i bezpieczeństwo pieszych, analizować newralgiczne miejsca i publikować wyniki na swojej stronie internetowej. Za dwa miesiące przedstawi też raport o ruchu pieszym, który podsumuje dotychczasowe działania w tej sferze i wskaże najważniejsze wyzwania stojące przed miastem.
Źródło: info. nadesłana