W grudniu zakończyliśmy pierwszy etap projektu zwieńczony 3-dniowym obozem rehabilitacyjnym dla kombatantów drugiej wojny o Karabach, który odbył się w Masalii. Projekt “We are here to help” realizowany obecnie z lokalnym partnerem ADRA Azerbejdżan stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie ludności cywilnej oraz żołnierzy biorących udział konflikcie.
Jak żyć w obliczu traumy wojennej?
Liczne badania wykazały, że sytuacje konfliktowe powodują większą śmiertelność i niepełnosprawność niż jakakolwiek poważna choroba. Wojna niszczy społeczności i rodziny, a często zaburza rozwój społeczny i ekonomiczny narodów. Skutki wojny obejmują długotrwałe fizyczne i psychiczne szkody wyrządzone dzieciom i dorosłym, a także zmniejszenie kapitału materialnego i ludzkiego.
Konflikt Azersko-Armeński jest najdłużej trwającym w postsowieckiej Eurazji
Od ponad 27 lat mieszkańcy spornych terenów przygranicznych narażeni są na szereg działań zagrażających i życiu oraz zdrowiu – takich jak użycie dronów szturmowych, broni ciężkiej na liniach frontu oraz działaniami sił specjalnych. Swoje dokłada ryzyko ponownego wybuchu wojny. Po prawie 27 latach ciągłej walki i przemocy zdrowie psychiczne i fizyczne jest kluczowym wyzwaniem. Konsekwencje przesiedleń i konfliktów zbrojnych, takie jak separacja rodzin, utrata środków do życia, brak dostępu do usług i niepokój o przyszłość, to tylko niektóre z przyczyn problemów psychicznych, które dotknęły tych ludzi.
W samym 2020 roku po stronie Azerbejdżanu zginęło prawie 3000 osób. Wielu młodych chłopców i mężczyzn zostało rannych, lub zostało kalekami na całe życie. Jak każdy konflikt zbrojny powoduje długotrwałe traumy, które goją się dłużej niż zwykłe rany.
Jesteśmy tu by pomóc, czyli we are here to help
Na projekt “We are here to help” składa się holistyczna pomoc w zakresie problemów fizycznych jak i psychicznych. Pierwszy moduł poświęcony będzie głównie rehabilitacji oraz promocji zdrowego stylu życia. W projekcie wezmą udział specjaliści różnych dziedzin. W zakresie pracy z weteranami przeszkolonych zostanie 25 pracowników Centrów Rehabilitacji.
Wszelkie projekty pomocy weteranom, które miały do tej pory miejsce w Azerbejdżanie były projektami krótkoterminowymi lub oferowały pomoc doraźną. „We are here to help” realizowany przez Fundację ADRA Polska jest pierwszym przedsięwzięciem, w ramach którego osoby poszkodowane w konflikcie mają szansę otrzymać nie tylko pomoc fizyczną, ale długoterminowe wsparcie psychologiczne PSS poprzez działania interaktywne. Mobilny zespół psychologów i specjalistów ADRA Azerbejdżan zaczął już wspierać poszkodowanych w bezpiecznym środowisku i atmosferze.
W przyszłym roku odbędą się szkolenia, spotkania indywidualne i grupowe, konsultacje również w terenie, których celem jest pomoc pomogą w pozbyciu się wszelkich problemów psychologicznych. Podczas szkoleń uczestnicy będą uczyć się również na temat przebaczenia, akceptacji swojej sytuacji i życia bez nienawiści. Pierwszy moduł, który właśnie się zakończył zwieńczył 3-dniowy obóz rehabilitacyjny w regionie Masalli.
Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Źródło: Fundacja ADRA Polska