Jak pomóc młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, w tym objętej systemem pieczy zastępczej we Wrocławiu? Jakie narzędzia mogą być skuteczne? Odpowiedzi na te pytania udzielali partnerzy projektu „KARnet 15+ − model współpracy trójsektorowej” w trakcie spotkania informacyjnego wprowadzającego w funkcjonowanie Klubów Aktywności Rozmaitych KARnet.
Pracownicy wrocławskich instytucji pomocy społecznej, organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką wykluczenia społecznego, dyrektorzy i pracownicy domów dziecka i placówek opiekuńczo – wychowawczych poznali w szczegółach formułę i założenia dla Klubów, które już w październiku powstaną w trzech różnych lokalizacjach w mieście. KARnety będą skupiały wokół siebie osoby o różnych zainteresowaniach, będą miejscem poszukiwania, eksperymentowania, tworzenia przestrzeni dla edukacji nieformalnej i rozwoju kompetencji społecznych – zaznaczyła Aldona Obszyńska, kierownik projektu.
To innowacyjne podejście do pracy z młodzieżą opiera się na współdziałaniu w obszarach rozwoju zainteresowań, rozwoju kompetencji społecznych, edukacji do pracy – dodała Maria Haracz-Dąbrowska z Wrocławskiej Pracowni Psychoedukacji i Terapii „PLUS” Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Kluby Aktywności Rozmaitych zakładają integrację młodzieży objętej opieką zastępczą z rówieśnikami spoza pieczy. Takie rozwiązanie daje szansę na skuteczne zapobieganie wykluczeniu młodych ludzi.
Za bezpośrednie działania w Klubach Aktywności Rozmaitych odpowiedzialna będzie kadra merytoryczna klubów: Koordynatorzy Klubów, Liderzy Procesów Grupowych oraz Przewodnicy po Rynku Pracy. Kadra zostanie specjalnie przeszkolona i przygotowana do pracy z młodzieżą. Ważnym zadaniem klubów będzie przygotowanie młodzieży do wejścia na rynek pracy - dodały Ewa Suchożebrska oraz Ewa Kuzilek-Sekścińska z firmy Attestor s.c. - W tym celu przygotowane zostały specjalne narzędzia edukacyjne do pracy z młodzieżą, tj. gra edukacyjna, karty „Tajemnice zawodów”, poradnik „Paszporty na rynek pracy”, quiz.
Spotkanie odbyło się 25 września 2013 w Art Hotel we Wrocławiu.
Inicjatorem i Liderem Partnerstwa realizującego projekt jest Wrocławska Rewitalizacja Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Partnerami projektu są instytucje sektora publicznego, pozarządowego i prywatnego: Gmina Wrocław (w imieniu której projekt realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu), Wrocławska Pracownia Psychoedukacji i Terapii „PLUS” Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz spółka ATTESTOR s.c. Ewa Kuzilek-Sekścińska, Ewa Suchożebrska.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.