„Warto wierzyć w marzenia” – Fundacja wspiera parakolarza Rafała Mikołajczyka
Fundacja Hasco-Lek nawiązała współpracę z parakolarzem i reprezentantem kadry narodowej Rafałem Mikołajczykiem. Zawodnik przystąpił do programu Fundacji, którego celem jest wsparcie utalentowanych sportowców z niepełnosprawnościami.
Sportowa droga
Rafał Mikołajczyk od najmłodszych lat interesował się sportem i brał czynny udział w wydarzeniach biegowych. Kiedy w drugiej klasie gimnazjum, w wyniku dotkliwego pobicia stał się osobą z niepełnosprawnością, nie porzucił sportu. Przez kolejne sześć lat z sukcesami poświęcił się nowej pasji, jaką stała się gra w rugby osób poruszających na wózkach inwalidzkich. Był też inicjatorem powstania pierwszej na Dolnym Śląsku drużyny, która niejednokrotnie pokazywała, jak pokonywać bariery.
Miłość do kolarstwa
Prawdziwy przełom nastąpił w roku 2012, w czasie paraolimpiady w Londynie, kiedy zainspirowany sukcesami kolarza ręcznego Rafała Wilka, postanowił realizować marzenia w tej dziedzinie. Dzięki ciężkiej pracy, już w 2014 został powołany do kadry narodowej. Aby osiągać sukcesy trenuje dwa razy dziennie sześć razy w tygodniu. Oprócz jazdy na rowerze (taki jednorazowy trening trwa od jednej do czterech godzin) ćwiczy również na siłowni oraz na basenie.
Kocham to co robię. Jazdę na rowerze, czas spędzony na treningach. Warto wierzyć, że nasze marzenia i to co chcemy osiągnąć jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy bardzo chcieć i uruchomić swoją wyobraźnię i nigdy nie rezygnować z tego co mamy w środku – mówi Rafał Mikołajczyk.
Rafał Mikołajczyk jest zwycięzcą Pucharu Świata 2016 w kolarstwie ręcznym. W 2019 roku podczas Mistrzostw Świata zajął 7. pozycję. Na swoim koncie ma również tytuły Mistrza Polski i Europy.
Wsparcie dla innych
Oprócz sukcesów na polu sportowym, Rafał jest aktywny również w innych dziedzinach życia. Ukończył prawo na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest też bardzo mocno zaangażowany w projekty związane z niesieniem pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach. Swoimi działaniami udowadnia, że niepełnosprawność nie wyklucza aktywności, a tym samym inspiruje inne osoby z niepełnosprawnościami i motywuje je do podjęcia rehabilitacji i walki o siebie. Jak sam uważa, najlepsza metodą aktywizacji jest praca zawodowa i sport.