Zakończył się jednodniowy festiwal pomagania. Większość Polaków w tym roku nie wesprze już charytatywnie żadnej organizacji ani potrzebujących. Jak i komu pomagać z głową przez cały rok, radzą eksperci NGO z Funduszu PAFPIO.
Jak jednak wybrać właściwą organizację? – Dobrze skupić się na tych w bliskiej okolicy naszego zamieszkania – radzi Chrzanowska. Chodzi o to, aby widoczne były efekty działania. Dobrze też poświęcić chwilę na czytanie rocznych raportów – powinny być wyeksponowane i łatwo dostępne na stronie internetowej danej organizacji. Coraz więcej organizacji przygotowuje je z myślą o zwykłych czytelnikach, starając się używać zrozumiałego języka.
Bez WOŚP byłoby gorzej…
Sześciu na dziesięciu Polaków otwarcie przyznaje, że nie pomaga na co dzień innym. – Według innych badań wynika jednak, że aktywność aż 28 proc. z tych, którzy w ogóle pomagają, ogranicza się do wrzucania pieniędzy do puszki WOŚP raz do rok (Klon/Jawor, „Kondycja sektora organizacji pozarządowych w Polsce 2015”). Tylko niewielka grupa społeczeństwa przekazuje środki systematycznie – alarmuje Kinga Chrzanowska. Choć nie można lekceważyć corocznych działań, dzięki którym w ciągu poprzednich 23 finałów Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny ponad 650 mln zł, a podczas ostatniego weekendu ponad 44 mln zł, dobrze by było skupić się też na częstszych działaniach. Trend jest jednak odwrotny: w porównaniu z poprzednim rokiem, rezygnujemy z coraz większej liczby form pomocy systematycznej. Chętnie dokonujemy za to przelewów jednorazowych. Popularność tej formy wsparcia wzrosła z 3 do 8 proc. – dodaje Chrzanowska.
Dlaczego pomagamy?
Pomagamy przede wszystkim dla własnej satysfakcji (39 proc. respondentów badania TNS Polska „Dzieląc się, pomagasz. Raport o dobroczynności Polaków”). Co czwarty pomagający ankietowany po prostu lubi to robić. Ważnym aspektem dla 35 proc. badanych jest potencjalna potrzeba pomocy od innych w przyszłości. Są też tacy, dla których pomaganie to odwdzięczenie się za pomoc uzyskaną w przeszłości (23 proc.).
Komu pomagamy?
Lokalne, realne zmiany
Źródło: Fundusz PAFPIO