5 milionów zł dofinansowania, 35 wspartych organizacji i pomoc dla 11,5 tysiąca potrzebujących to bilans pięciu lat trwania inicjatywy społecznej „Warto być za”. Program za cel stawia sobie walkę z ubóstwem, a jego organizatorem jest Kompania Piwowarska.
Inicjatywa społeczna „Warto być za” to autorski pomysł Kompanii Piwowarskiej na pomoc najbardziej potrzebującym.
„Konkurs jest zaprojektowany w ten sposób, by budować partnerską współpracę pomiędzy Kompanią Piwowarską SA a tzw. III sektorem W pierwszym etapie konkursu wszystkie zarejestrowane w Polsce organizacje pożytku publicznego mogą nadsyłać do nas swoje projekty z prośbą o dofinansowanie w wysokości 100 lub 50 tys. PLN. Wnioski są następnie oceniane przez ekspertów i Radę Programową.” – przypomina Małgorzata Walędzińska, koordynator inicjatywy z ramienia KP SA., i dodaje - „Finałowa 15-stka poddana zostaje pod głosowanie opinii publicznej. Dzięki temu przyczynimy się też do mobilizacji społeczności lokalnych” – dodaje.
Grupa docelowa
Inicjatywa społeczna „Warto być za!” została stworzona z myślą o osobach najbardziej potrzebujących, żyjących poza nawiasem społeczeństwa lub tych zagrożonych tzw. marginalizacją. Głównym elementem programu jest konkurs dla organizacji pożytku publicznego na projekty związane ze wspieraniem osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z powodu ubóstwa. Wysokość dofinansowania poszczególnych inicjatyw wynosi aż 90%.
Komu pomogliśmy?
Do tej pory w czterech edycjach konkursu projektów „Warto być za” wzięło udział łącznie blisko 270 organizacji. Ubiegały się o dofinansowanie początkowo w czterech, a później w dwóch kategoriach finansowych: 50, 100, tys. zł. Propozycje działań adresowane były do różnorodnych grup społeczeństwa: bezrobotnych, niepełnosprawnych, samotnych matek oraz dzieci i młodzieży ze środowisk zaniedbanych. W ostatecznym rozrachunku dofinansowanie trafiło do 35 organizacji.
Wsparte organizacje w ramach „Warto być za”
Pomoc w ramach „Warto być za” trafiła między innymi do Fundacja Domy Wspólnoty Chleb Życia:
„Nasza inwestycja w pomoc dla mieszkańców powiatu opatowskiego, olbrzymia w skali Fundacji, na stałe wpisze się w system pomocy najbiedniejszym, zagrożonym marginalizacją. Nie było by to możliwe bez otrzymywanych grantów od Kompanii Piwowarskiej. Przekazana nam w ramach konkursu "Warto być za" kwota pozwoliła zorganizować szkolenia dla osób bezrobotnych, nieaktywnych zawodowo, o niskich kwalifikacjach zawodowych.” – opowiada Małgorzata Waniurska z Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia i dodaje - „Liczymy, że uczestnictwo w zorganizowanych przez Fundację szkoleniach stanie się motorem zmian w swoim najbliższym otoczeniu dla naszych beneficjentów. Wierzymy, że takie działania pomogą odnaleźć się w dzisiejszej rzeczywistości osobom najbardziej zagubionym i zniechęconym.”
„Rezultaty uzyskane w Projekcie wskazują na wyraźną potrzebę łączenia wiedzy i umiejętności specjalistów z różnych dziedzin w celu podniesienia jakości życia i funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku i zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Realizacja tego nowatorskiego Projektu była możliwa dzięki wsparciu w ramach inicjatywy społecznej "Warto być za". Bez udzielonego dofinansowania nie moglibyśmy udzielić pomocy podopiecznym i kadrze nauczycielskiej Ośrodka w Laskach. Bardzo się cieszę, że mogliśmy przeprowadzić nasze działania i chciałabym bardzo móc je kontynuować.” – powiedziała Olga Świeża, tyflopedagog, Główna specjalista ds. merytorycznych w projekcie „Wyrównać szanse …”
Kolejna edycja
Pobierz
-
201006141329350551
563645_201006141329350551 ・38.72 kB
Źródło: Kompania Piwowarska