Osoby uzależnione od hazardu, Internetu i gier online oraz eksperci spotkali się z dziennikarzami, aby pomóc zrozumieć im czym są współczesne uzależnienia behawioralne. Owocem było prawie 30 pomysłów na reportaże, wywiady oraz inne materiały dziennikarskie poświęcone tej tematyce. Cykl warsztatów właśnie dobiegł końca.
Tematami wiodącymi warsztatów były: pracoholizm, siecioholizm i uzależnienie od hazardu. Każdemu z zagadnień poświęcono jeden dwudniowy warsztat, podczas którego dziennikarze zgłębiali wiedzę o poszczególnych uzależnieniach, jak i doskonalili swój warsztat pod okiem prowadzących. Pionierskiego projektu podjęli się bowiem wybitni dziennikarze – reportażystka Katarzyna Surmiak-Domańska oraz dziennikarz i pisarz Remigiusz Grzela. Każde z nich pracowało nad wybranym tematem i jego aspektami z grupą warsztatową liczącą od 7 do 12 osób.
Wyjątkową wartością projektu było także to, że wśród gości warsztatów znalazły się osoby uzależnione, które zechciały podzielić się swoją historią. To one stały się bohaterami spotkania, jak i powstających podczas warsztatów reportaży i wywiadów.
- Podczas każdego z warsztatów zorganizowaliśmy mini-konferencję. Jej gośćmi honorowymi były osoby, których bezpośrednio dotknęło uzależnienie od hazardu, Internetu czy gier online – mówi pomysłodawczyni projektu, Maja Ruszpel z Fundacji Inspiratornia. - Każda z tych osób przeszła własną terapię, a dziś może dzielić się swoim doświadczeniem, które z jednej strony obrazuje w pełni jak bolesnym i trudnym jest zmaganie się z nałogiem, z drugiej zaś stanowi ono świadectwo, że z każdym uzależnieniem można i warto dać sobie radę.
Fundacja Inspiratornia jako pierwsza w Polsce podjęła się przeprowadzenia takiego projektu. Patronem medialnym był magazyn Press, który pomagał w promocji i rozpropagowaniu informacji o tym unikatowym przedsięwzięciu.
- Choć projekt trwał kilka miesięcy, tylko w ciągu pierwszych 7 dni od ogłoszenia naboru na warsztaty mieliśmy już komplet chętnych. Aplikujący do projektu dziennikarze podkreślali, że nigdy dotychczas nie zajmowali się zawodowo opisywaniem tej tematyki i właśnie dlatego chcieli uczestniczyć w tym projekcie. To bardzo budujące, ponieważ dotychczas media rzadko zajmowały się tą problematyką – podkreśla Maja Ruszpel.
Fundacja aktualnie przygotowuje kolejne tego rodzaju szkolenia. Dziennikarzy, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w warsztatach, zaprasza zaś do kontaktu.
- Zawsze chętnie udzielamy pomocy tym z dziennikarzy, którzy szukają ciekawych bohaterów, jak i ekspertów z obszaru problematyki uzależnień behawioralnych – mówi Maja Ruszpel.
O prowadzących warsztaty
Część praktyczną poprowadzili:
Część teoretyczną poprowadziły:
Źródło: Fundacja Inspiratornia