Zdajemy sobie sprawę, że epidemia nie zakończyła zjawiska przemocy domowej. Co więcej, konieczność pozostawania w domu zwiększa ryzyko wystąpienia agresywnych zachowań i przemocy wobec członków rodziny. Stolica nieprzerwanie świadczy pomoc ofiarom przemocy.
Trudną sytuację potwierdzają organizacje i stowarzyszenia, działające na rzecz praw kobiet i osób doświadczających przemocy domowej. Zauważalnie wzrosła liczba zgłoszeń telefonicznych i mailowych od osób potrzebujących pomocy. Tylko jedna z organizacji, Centrum Praw Kobiet, odnotowała blisko 50 proc. więcej połączeń telefonicznych na numer interwencyjny i około 20 proc. zgłoszeń mailowych.
– W ostatnich latach szereg kampanii podniosło poziom świadomości społecznej na temat problemu przemocy domowej. Mam nadzieję, że także w tym trudnym czasie zaprocentuje to większą wrażliwością na losy drugiego człowieka i reagowaniem w sytuacjach, gdy innej osobie „za ścianą” dzieje się krzywda – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Katarzyna Wilkołaska–Żuromska, pełnomocniczka prezydenta m.st. Warszawy do spraw kobiet, apeluje:- Abyśmy mogli dotrzeć do jak największej liczby osób potrzebujących wsparcia, zwracam się do warszawiaków o pomoc w rozpowszechnianiu specjalnego plakatu informacyjnego. Można to zrobić elektronicznie lub też drukować i umieszczać w przestrzeni publicznej, np. w widocznym miejscu w sklepach.
Gdzie szukać pomocy
Na uruchomionej w 2019 roku miejskiej stronie um.warszawa.pl/antyprzemocowa można znaleźć aktualne informacje o funkcjonowaniu instytucji pomocowych: numerach telefonów zaufania, bezpłatnej pomocy prawnej, wsparciu psychologicznym, miejscach pomocy w najbliższej okolicy. W związku z epidemią koronawirusa, placówki funkcjonują z zachowaniem odpowiednich procedur sanitarnych.
Strona jest również przetłumaczona na język angielski, aby publikowane na bieżąco informacje były dostępne dla jak największej grupy migrantów, mieszkających w Warszawie, którzy nie znają języka polskiego ani systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Informacje na temat pomocy dostępnej w stolicy można również uzyskać pod numerem telefonu Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19 115 - czynnego całą dobę, siedem dni w tygodniu.
Wsparcie organizacji pozarządowych
Wszystkie NGO, które w ramach umów z miastem realizują zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, otrzymały rekomendacje, aby zawiesić do odwołania spotkania, zajęcia grupowe oraz szkolenia. Organizacje pozarządowe udzielają konsultacji przez telefon oraz z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość. Informacje, dotyczące oferty pomocowej realizowanej przez NGO, dostępne są na stronie um.warszawa.pl/antyprzemocowa.
Działalność Ośrodków Pomocy Społecznej
Pracownicy socjalni, asystenci rodzin czy psychologowie z warszawskich ośrodków pomocy społecznej monitorują sytuację członków rodzin, w których dochodziło do przemocy, np. kontaktując się z nimi telefonicznie.
– Warszawa nie zostawia nikogo bez pomocy. Ośrodki Pomocy Społecznej zapewniają dyżury specjalistów oraz konsultacje i wsparcie psychologiczne dla osób doświadczających przemocy domowej – zapewnia Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy i dodaje: - Nasz brak obojętności może uratować życie i dać energię i odwagę osobie, która od lat zmaga się i cierpi w przemocy domowej do tego, żeby podjęła decyzję o poszukaniu pomocy.
Przedstawiciele podmiotów, realizujących procedurę „Niebieskiej Karty”, wymieniają się telefonicznie informacjami, a w szczególnych przypadkach spotykają się w tym celu osobiście, z zachowaniem niezbędnej ostrożności i zasad bezpieczeństwa.
Miejsca schronienia dla osób doświadczających przemocy w rodzinie
Obecnie możliwe są przyjęcia do:
– Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej (WOIK), ul. 6 Sierpnia 1/5, tel. 514 202 619 (czynny całodobowo).W związku z epidemią WOIK wprowadził specjalną procedurę przeciwdziałania koronawirusowi, która dotyczy pracowników ośrodka i osób, korzystających z usług jednostki. Osoby te są na bieżąco informowane o zaleceniach, a opuszczanie hostelu jest ograniczone wyłącznie do załatwienia spraw życiowych (np. zakup żywności, wyjście i powrót z pracy).
– Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie (SOW), adres utajniony, tel. 22 828 38 26, telefon interwencyjny: 600 07 07 - 17 (czynny całodobowo). Placówka prowadzona jest przez organizację pozarządową Fundację Centrum Praw Kobiet. W ośrodku odbywają się przyjęcia interwencyjne - w takim przypadku nowo przyjęte podopieczne są objęte 14-dniową kwarantanną w wydzielonych odrębnych pomieszczeniach placówki.
Uzyskanie schronienia możliwe jest również wOśrodku Wsparcia dla Kobiet z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży „Etezja", ul. Chlubna 9A/9D, tel. 604 930 292 (czynny całodobowo). Jednostka w dalszym ciągu przyjmuje nowe osoby. Placówka wdrożyła procedurę postępowania, związaną z zagrożeniem koronawirusem. Ponadto, osoby przyjmowane do ośrodka, muszą uzupełnić ankietę, dotyczącą m.in. stanu zdrowia i kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie koronawirusem.
Przemoc karmi się milczeniem
-
PRZEMOC_8.pdf
pdf ・1.91 MB
Źródło: Urząd m.st. Warszawy