15 listopada został opublikowany tekst tzw. Warszawskiego wezwania do działania (ang. Warsaw Call to Action). Dokument powstał w trakcie spotkania działaczy i działaczek organizacji działających na rzecz praw reprodukcyjnych i seksualnych z Europy Środkowej, które odbyło się w Warszawie w październiku 2012 roku.
Autorzy i autorki wezwania wzywają rządy swoich krajów, Fundusz Ludnościowy ONZ oraz innych darczyńców zaangażowanych w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju do podjęcia kroków mających na celu włączenie praw reprodukcyjnych i seksualnych oraz regionu Europy Środkowej do konstruowanej obecnie agendy działań na rzecz zrównoważonego rozwoju po roku 2015.
2015 rok to data podwójnie ważna: po pierwsze jest to termin wyznaczony przez sygnatariuszy Deklaracji Milenijnej, którzy zobowiązali się zrealizować do tego czasu tzw. Milenijne Cele Rozwoju, które mają wyeliminować ubóstwo. Po drugie, w 2014 roku przypada rocznica 20 lat od Międzynarodowej Konferencji na Rzecz Ludności i Rozwoju, która pozostaje najważniejszym międzynarodowym dokumentem ukazującym powiązania tych praw człowieka, które są powiązane ze sferami reprodukcji i seksualności, ze zrównoważonym rozwojem. Obecnie Fundusz Ludnościowy ONZ i Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju prowadzą tematyczne i krajowe konsultacje, które mają doprowadzić do sformułowania założeń dotyczących jak kontynuować walkę o powszechne szczęście po 2015. Prace Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju odbywają się pod hasłem „Świat, którego chcemy”. Natomiast celem Funduszu Ludnościowego ONZ jest „świat, w którym każda ciąża jest chciana”. Po konferencji, która odbyła się w Rio de Janeiro latem tego roku, wygląda na to, że nowa rozwojowa architektura będzie opierać się na Żrównoważonych Celach Rozwoju. Jednak aktywiści z krajów Europy Środkowej, które są traktowane jak kraje rozwinięte i są pomijane w programach pomocowych, są zaniepokojeni faktem, że nowa rozwojowa architektura nie uwzględni specyfiki regionalnej Europy Środkowej. W trakcie warszawskiego spotkania przedstawiciele i przedstawicielki 28 organizacji z 17 krajów dyskutowali o sytuacji w regionie i głównych problemach, które powinny zostać uwzględnione w międzynarodowych działaniach rozwojowych. W Warszawskim Wezwaniu do Działania aktywiści wzywają do pełnej realizacji Kairskiego Programu Działania, który obejmuje powszechny dostęp do usług zdrowia reprodukcyjnego oraz zwracają uwagę na fakt, że Europa Środkowa jest pomijana w większości międzynarodowych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Tekst Wezwania do Działania: http://www.astra.org.pl/pdf/wcta.pdf
Źródło: ASTRA Network