W kontekście projektu Warnik Święciechowa okazała się wręcz modelową gminą. Na wielkie brawa zasłużył tu Urząd Gminy Święciechowa. Gdyby można było wystawiać miejscowym urzędnikom oceny jak w szkole, z całą pewnością zasłużyli na szóstkę. Mówiąc kolokwialnie weszli w projekt „jak w masło”, służąc nie tylko wszechstronną pomocą, ale także cennymi radami.
Kilka słów o Warniku
Czym jest Warnik? Pod tą nazwą kryje się Wielkopolska Akademia Rzecznictwa NGO i Kooperacji. Projekt realizowany jest przez Centrum PISOP w 12 wielkopolskich gminach. W jego ramach nawiązano ścisłą współpracę pomiędzy organizacjami społecznymi a lokalnym samorządem i – co najważniejsze – z aktywnym udziałem mieszkańców.
Projekt, który zainaugurowano 4 stycznia 2021 potrwa do końca sierpnia 31 sierpnia 2022 roku. W tym okresie, w każdej z 12 gmin realizowana jest inna, ciekawa, oddolna inicjatywa wspierana finansowo przez lokalny samorząd, a merytorycznie przez specjalistów z Centrum PISOP. Jakie będą tego efekty? Już można śmiało powiedzieć, że spektakularne, bo osoby, które zaangażowały się w projekt Warnik, są kreatywne i bardzo zaangażowane.
Entuzjastyczne przyjęcie
Projekt Warnik, w Urzędzie Gminy Święciechowa, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem.
– Muszę przyznać, że w naszym urzędzie, uwielbiamy innowacje – uśmiecha się Weronika Bartkowiak z UG Święciechowa.
To właśnie pani Weronika, z ramienia magistratu, zajmuje się na co dzień współpracą z organizacjami pozarządowymi.
– Mamy ich sporo w gminie, a większość z nich działa bardzo prężnie – mówi Weronika Bartkowiak.
W Święciechowie projekt skierowany został do seniorów, jako grupy najbardziej narażonej na wykluczenie.
– Tak naprawdę, w ramach trójstronnej współpracy, usiedliśmy przy wspólnym stole i pochyliliśmy się nad tematem. Jesteśmy niewielką gminą, gdzie wszyscy się znają i spotykają na co dzień na wielu różnych płaszczyznach. Współpracę mamy więc we krwi – podkreśla Weronika Bartkowiak.
Kornela Sztor jako przedstawicielka mieszkańców wsi Gołanice, Sandra Sztor reprezentująca Stowarzyszenie Aktywni dla Gołanic oraz Weronika Bartkowiak wspólnie przyjrzały się dotychczasowym działaniom trzeciego sektora na rzecz seniorów.
– I dostrzegliśmy pewien deficyt. Wspólnie zadecydowaliśmy, że chcemy pokazać, jak ważni są dla nas starsi mieszkańcy, jak bardzo ich potrzebujemy. Chcemy czerpać z ich doświadczenia, a jednocześnie podzielić się z nimi naszą młodzieńczą energią i radością – tłumaczy W. Bartkowiak.
Ostatecznie, pod nazwą „Warnik pomysłów w Gołanicach” postawiono na zacieśnianie więzi między pokoleniowej. To projekt dla około 20 osób wsi Gołanice w wieku senioralnym oraz 50 mieszkańców Gołanic. Wśród propozycji znalazł się m.in. wieczór gier planszowych, warsztaty mydlarskie dla seniorów i dzieci, międzypokoleniowe plenerowe kino letnie, warsztaty taneczne, czy marsz z kijkami.
– Jestem blisko ludzi i wiem, jakie są potrzeby mieszkańców, a szczególnie tych najstarszych. Część z nich nie przychodzi na ciekawe wydarzenia, bo zajmuje się wnuczętami. To właśnie dlatego zaproponowaliśmy warsztaty międzypokoleniowe – mówi Kornela Sztor.
Zapytana o współpracę z urzędem wypowiada się w samych superlatywach.
– Weronika Bartkowiak jest osobą, której bardzo na nas wszystkich zależy. Podpowiada, przypomina o terminach, organizuje szkolenia i żyje naszymi przedsięwzięciami. Bardzo nas wspiera. Wspaniale byłoby, gdyby udało się Weronikę sklonować w innych gminach – uśmiecha się Kornela Sztor.
Udane spotkanie z radnymi
W ramach przedstawienia innowacyjnych założeń projektu Warnik Natalia Szymanowska, przedstawicielka Centrum PISOP, spotkała się z radnymi gminy Święciechowa.
– To spotkanie było dla wszystkich bardzo cenne, ponieważ obrazowało nie tylko cele Warnika, ale ukazało w pełnej krasie nakład pracy, jaki został już włożony – zauważa W. Bartkowiak.
Przedstawicielka urzędu wzięła też udział w wizycie studyjnej w Lesznie, aby poznać organizacje działające na rzecz seniorów. Ekipa zjednoczona pod szyldem Warnika odwiedziła Stowarzyszenie Wygraj Siebie oraz Leszczyńskie Centrum Usług Senioralnych.
– To dało nam pogląd, jak wygląda współpraca gdzie indziej. Oczywiście każda gmina musi to przystosować do warunków panujących na własnym podwórku, ale najważniejsza kwestia dla nas - urzędników, to ruszenie się zza biurka i bezpośrednie wyjście do ludzi - zauważa Weronika Bartkowiak.
Jak kwiat pelargonii
W. Bartkowiak porównuje organizacje trzeciego sektora do pelargonii.
– Organizacje, tak jak pelargonia, czerpią siłę ze wspólnej ziemi i jednego budżetu, ale – jak liście tej rośliny – są na różnym etapie rozwoju. Jedne dojrzałe, inne dopiero pączkują, a naszym zadaniem, jako gminy, jest wspierać je we wzroście – podkreśla urzędniczka.
Projekt Warnik w gminie Święciechowa pokazuje, że oddolne inicjatywy mają szczególny sens.
– Jeśli urząd widzi oddolne zaangażowanie mieszkańców sam o wiele chętniej się angażuje. Jesteśmy jak jeden organizm i razem dbajmy o to, by ta krew nie przestawała krążyć – podsumowuje Weronika Bartkowiak.
Projekt WARNiK realizowany jest w partnerstwie z norweską firmą Newschool, z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.