Młody serwis nie zawsze wiąże się z niską jakością. Co więcej, serwis internetowy prowadzony przez seniorów nie jest skazany na informatyczną porażkę. Z powodzeniem udowadniają to seniorzy z Białegostoku zaktywizowani w projekcie Stowarzyszenia Akademia Plus 50 – Senior.bialystok.pl.
Stowarzyszenie Akademia Plus 50 statutowo zajmuje się kulturalną i społeczną aktywizacją oraz integracją osób w wieku poprodukcyjnym z grup zagrożonych społecznym wykluczeniem – emerytów, rencistów i bezrobotnych.
Badania poziomu zaufania pokazują, że - zaraz po członkach rodziny - największe zaufanie osoby starsze mają do swoich rówieśników (Diagnoza Społeczna 2013. Warunki i jakość życia Polaków, red. J. Czapiński). Stąd też pomysł na portal informacyjny prowadzony przez seniorów dla seniorów i traktujący o sprawach istotnych z punktu widzenia tej grupy wiekowej.
Stowarzyszenie zaktywizowało 11 seniorów, którzy poprzez udział w szkoleniach i konsultacjach przełamywali swoje bariery dotyczące wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych (nauka wyszukiwania informacji w Internecie, korzystania z poczty e-mail, wspólnej pracy nad artykułami za pomocą Dokumentów Google, obsługi systemu zarządzania treścią WordPress, wykorzystania urządzeń mobilnych do nagrywania dzwięków i robienia zdjęć).
Rezultatem wspólnej pracy jest działający od 21 stycznia 2015 roku portal senior.bialystok.pl – serwis unikalny w skali kraju. Wiek osób tworzących treści w jego ramach to 58 do 74 lat. Ich działania nadzoruje redaktor główna oraz dwóch informatyków.
Redaktorki piszą artykuły o sprawach życia codziennego, dzielą się osobistymi przeżyciami, są obecne wszędzie tam gdzie dzieją się sprawy ważne dla seniorów. Co więcej z redakcją rozpoczęli współpracę poeci, którzy postanowili podzielić się z innymi swoją twórczością.
Poniżej przedstawiamy statystyki naszej strony z pierwszych 85 dni istnienia:
• w tym czasie zanotowaliśmy 5253 wizyty – oznacza to prawie 60 wizyt dziennie;
• średni czas wizyty na stronie wynosił 6 min i 11 sekund, w czasie tym użytkownicy serwisu średnio otwierali ponad 5 podstron;
• odwiedziły nas osoby z 21 krajów;
• w skali Polski gościliśmy użytkowników ze wszystkich województw (z 121 różnych miast) – w tym z podlaskiego zanotowano 3783 wizyty;
• 58,5% użytkowników serwisu miało ponad 55 lat, a 81,2% z nich to kobiety;
• opublikowaliśmy ponad 140 wpisów.
Dzięki wykorzystaniu technologii ICT stowarzyszeniu udało się zaktywizować i zintegrować nie tylko grupę 11 seniorów-dziennikarzy, ale także stworzyć swoistą społeczność wokół portalu. Świadczą o tym statystyki strony, liczne komentarze pod wpisami, a także maile od osób chcących współtworzyć serwis.
Źródło: Technologie.ngo.pl