Istnieją organizacje pozarządowe, które nie tylko korzystają z nowoczesnych technologii, propagując tym samym ich wykorzystanie w społeczeństwie. Dbają też o to, by działania przez nie inicjowane popularyzowały nie tylko samą ideę, towarzyszącą ich misji, ale przede wszystkim pobudzały kreatywność. Tak funkcjonuje Fundacja Rozwoju Wolnego Oprogramowania Paluka.
System jest promowany globalnie jako jedno z pierwszych rozwiązań tego typu w innowacyjnej technologii Ruby on Rails. Nasza organizacja wystąpiła z tym produktem w 2015 roku na targach Mobile World Congress w Barcelonie, jak również w sekcji Open Source Park na CeBIT w Hannoverze. W ciągu pierwszych 3 miesięcy od opublikowania pełnego kodu, system został pobrany ponad 2500 razy przez osoby z całego świata. Fundacja Paluka posiada program wsparcia dla trzeciego sektora, dla którego dostarczane są narzędzia komunikacji bez opłat lub na preferencyjnych warunkach.
Fundacja Paluka nie skupia się wyłącznie na rozwoju otwartych technologii, działa również aktywnie aby promować ich stosowanie w organizacjach. W ramach promocji otwartych technologii w trzecim sektorze, nasza Fundacja oferuje bezpłatne wsparcie w tworzeniu i stosowaniu internetowych i technologicznych narzędzi komunikacji.
Ponadto dla chętnych organizacji pozyskujemy grant na reklamę Google, a następnie tworzymy i administrujemy kampanią Adwords oraz uczymy organizacje jak efektywnie korzystać z efektów tej komunikacji. W naszej krótkiej historii udzieliliśmy już wsparcia dla:
- Olsztyńskiego Klubu Rowerowego;
- Fundacji Ex aequo;
- Fundacji Herosi (wsparcie udzielone przez fundatorów jeszcze przed formalnym założeniem Fundacji Paluka);
- Fundacji Na Rzecz Rozwoju Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego;
- Fundacji Transferu Technologii;
- Fundacji Ex aequo;
Ambicjami Fundacji Paluka jest stanie się polskim liderem w promowaniu rozwiązań technologicznych w oparciu o ideę Open Source, zarówno w środowisku biznesowym, jak również w administracji publicznej oraz NGO. Obecnie prowadzone są starania aby zawiązać klaster polskich firm Ruby on Rails oraz pozyskać fundusze na realizację ogólnopolskiej akcji edukacyjnej dla chętnych nauczenia się programowania w technologii Ruby on Rails.
Źródło: Technologie.ngo.pl