Stowarzyszenie na rzecz wspierania rodzin im. Św. Maksymiliana Kolbe wspólnie z uczniami zduńskowolskiego ZSE przygotowało specjalny system pomagający starszym osobom. Dzięki niemu w wypadku zagrożenia starsza osoba może wcisnąć jeden przycisk, dzięki czemu bliscy zostaną powiadomieni o konieczności pomocy.
„System powiadamiania - pilot pomocy”
Został opracowany w celu poprawy bezpieczeństwa i jakości życia osób starszych, samotnie mieszkających i niesamodzielnych w rożnych sytuacjach zagrożenia. Realizacja projektu służy pomocą rodzinom oraz innym opiekującym się osobami w podeszłym wieku niesamodzielnymi. Za pośrednictwem systemu powiadamiania nie tylko poprawia się bezpieczeństwo i jakość życia, ale również poprzez zawiązanie struktur angażujących seniorów, np. mieszkających w sąsiedztwie we wzajemną pomoc, tworzy się lokalną sieć wspierania wewnątrzpokoleniowego, umożliwiająca zaspokojenie potrzeb specyficznych dla osób o ograniczonej samodzielności.
Twórcami systemu powiadamiania są uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli, którzy swoim zaangażowaniem i okazaną troską o starszych wykazują zrozumienie ich potrzeb, co przyczynia się do budowania relacji międzypokoleniowych. Wykorzystując wiedzę elektroniczną i ICT skonstruowali z dostępnych na rynku elementów pilot pomocy, który w razie niebezpieczeństwa poprzez naciśnięcie przycisku na pilocie powiadomi osoby opiekujące się osobą starszą o zagrożeniu.
System powiadamiania jest oparty na centrali, która ma wbudowany modem GSM. Po włożeniu karty SIM i skonfigurowaniu centrali dostajemy powiadomienia sms natychmiast po wystąpieniu zdarzenia (można zaprogramować do 4 numerów telefonów). Takie zdarzenie może zostać wywołane poprzez wciśnięcie przycisku na pilocie, który może być z łatwością noszony na „smyczy” na szyi. Pilot ma zasięg do 100 m na przestrzeni otwartej. Cały zestaw został zamknięty w obudowie, w której możemy dodatkowo umieścić akumulator i zasilacz. Dzięki temu rozwiązaniu redukujemy miejsce.
Dodatkowo nad drzwiami wejściowymi do mieszkania możemy zainstalować sygnalizator optyczny lub optyczno-akustyczny, który byłby wiadomością dla sąsiada, że osoba starsza jest w potrzebie. Akumulator w zestawie jest dobrany tak, aby cały system pracował stabilnie i nieprzerwanie przez ok. 12 godzin w przypadku braku zasilania.
Właściwości centrali:
- wyjście typu OC pracujące w charakterze wskaźnika sygnalizującego problem z zalogowaniem do sieci GSM lub wskaźnika czuwania;
- możliwość zdalnego sterowania wyjściami przekaźnikowymi przy pomocy usługi CLIP;
- wbudowany superheterodynowy odbiornik fal radiowych (obsługa urządzeń pracujących na częstotliwości 433MHz);
- nieulotna pamięć rejestrująca do 1024 zdarzeń;
- informowanie o stanie nadzorowanych urządzeń oraz modułu w formie monitoringu w formacie Contact ID (GPRS, SMS) lub powiadamiania (SMS, CLIP);
- możliwość automatycznego zastąpienia transmisji GPRS wiadomością SMS w przypadku problemów z transmisją GPRS;
- okresowe transmisje testowe w celu kontroli poprawnego działania modułu:
- na wybrane numery telefonów (wiadomość SMS lub wykorzystanie usługi CLIP) do stacji monitorujących;
- możliwość sprawdzania stanu dostępnych środków oraz ważności konta karty SIM zainstalowanej w module;
- pilot jednokanałowy do sterowników radiowych 433MHz. Odporny na zmiany warunków środowiskowych.
Testowe zestawy pilotów funkcjonują od kilku miesięcy u osób starszych poprawiając ich zdrowie i bezpieczeństwo, a także niejednokrotnie przydały się w sytuacjach alarmowych.
Więcej informacji na:
Źródło: Technologie.ngo.pl