Kolejnym przykładem wartym naśladowania jest projekt realizowany przez Fundację My Pacjenci. Jest to platforma służąca do zbierania opinii na temat prawnych aspektów obowiązujących w Polsce przepisów odnośnie ochrony zdrowia. W tym celu powstała witryna Pacjencidecyduja.pl.
Projekt Fundacji My Pacjenci współpracującej w tym zakresie z Fundacją Urszuli Jaworskiej ma na celu przygotowanie wybranych organizacji pacjenckich do udziału w konsultacjach społecznych. Sama idea jest niejako platformą edukacyjną powielającą wiedzę na ten temat.
Konsultacje społeczne 2.0
Obie fundacje tworząc platformę i edukując w zakresie jej użytkowania miały na celu niejako wprowadzenie do świata technologii czegoś, co nie jest zupełnie nań przygotowane. Realizacja projektu rozpoczęła się w październiku minionego roku. Zaproszono do niej 20 organizacji pacjenckich, które mogły wziąć udział w szkoleniach, warsztatach, a także zyskać wsparcie eksperckie, które dla uczestników było bezpłatne. Od listopada ub.r. do marca roku bieżącego przeprowadzono szkolenia z zakresu konsultacji społecznych., w marcu rozpoczął się cykl specjalnych warsztatów, ich finał odbędzie się w maju tego roku. Do lipca tego roku prowadzone jest także eksperckie wsparcie. W związku z projektem przygotowano witrynę internetową, stanowiącą przedmiot tego opisu. Założeniem programu jest tłumaczenie zawiłości językowych związanych z obowiązującym prawem na język przystępny przeciętnym obywatelom. W tym celu organizowano wspomniane wyżej szkolenia z organizacjami bliskimi pacjentom. Jednym z działań było zbieranie opinii od przeszkolonych pacjentów, którzy oceniali przydatność i przystępność specjalnej platformy służącej do konsultacji społecznych online.
Efektywne wdrożenie
Zaprojektowana platforma działa pod adresem Pacjencidecyduja.pl. W specjalnej zakładce oddanej w ręce pacjentów zbierano ich opinie na temat wdrożenia dyrektywy o prawach pacjentów do leczenia za granicą, trwa zbieranie opinii pacjentów na temat nowelizacji ustawy refundacyjnej, planowane jest natomiast zbieranie opinii pacjentów o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. Twórcy platformy utrzymują, że dotychczas nie istniała jakakolwiek platforma tego typu służąca społecznym konsultacjom i niejako pośrednicząca w przekazywaniu opinii właściwym organom. A zebrane na Pacjencidecyduja.pl opinie pacjentów są przekazywane administracji publicznej, jako wynik konsultacji społecznych szerszego grona podmiotów. Przedstawiciele fundacji krytykują, że mimo istnienia budżetu wspierającego instytucje centralne, Ministerstwo Zdrowia w żaden sposób tego nie robi. Fakt istnienia takiej platformy wynika z aktywności społecznej środowisk pacjenckich i organizacji pozarządowych, które ją zainicjowały i współpracują w tym projekcie z Fundacją My Pacjenci.
Fundacja MY Pacjenci powstała w 2012 roku po to, żeby wspierać partycypację pacjentów w podejmowaniu decyzji w ochronie zdrowia i zapewniać wsparcie eksperckie organizacjom pacjenckim, żeby komunikowały skuteczniej swoje problemy i potrzeby. Fundacja prowadzi działalność naukową, badawczą, doradczą i szkoleniową dla pacjentów i ich organizacji.
Zgłoszenie ma charakter promocyjno-edukacyjny.
Źródło: Technologie.ngo.pl