Dziś rozpoczynamy prezentację wybranych zgłoszeń do nagrody "Sektor 3.0". Są to wybrane przykłady rozwiązań stosowanych przez polskich przedstawicieli trzeciego sektora, które warto szerzyć dalej. Na początku wśród dobrych, wartych naśladowania praktyk znajduje się witryny Niepelnosprawnik.eu.
W polskiej sieci istnieje miejsce, w którym wszyscy niepełnosprawni sprawdzą gdzie w czterech polskich miastach znajdują się miejsca wspomagające ich codzienne funkcjonowanie. To darmowa i praktyczna wyszukiwarka, z której dotychczas skorzystało 25 tys. osób. Wyszukiwarka Niepełnosprawnik w czytelny i dostępny sposób odpowiada na potrzebę dostępu do specjalistycznej informacji, której nikt inny nie zapewnia. Niepełnosprawnik dostarczając wiedzy o dostosowaniu poszczególnych obiektów ma pomóc osobom niepełnosprawnym w pokonaniu lęku przed wyjściem z domu i pozwolić na zaplanowanie bieżącej aktywności.
Blisko 10 tys. obiektów
W wyszukiwarce wszyscy zainteresowani sprawdzą gdzie w czterech polskich miastach (Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu) znajdują się obiekty użyteczności publicznej przeznaczone dla różnych grup niepełnosprawnych. Jak tłumaczy Fundacja TUS stojąca za przygotowaniem tego rozwiązania, wyszukiwarka jako jedyna uwzględnia specyficzne potrzeby osób niepełnosprawnych ruchowo, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich, osób niedosłyszących i niesłyszących, osób niedowidzących i niewidomych oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Do tej pory w bazie serwisu znalazło się blisko 10 tys. obiektów, a z jej zasobów skorzystało już 25 tys. osób. Jej inicjatorzy przekonują, że inicjatywa jest innowacyjna nie tylko na terenie naszego kraju, ale także na skalę europejską. Niepełnosprawnik w sposób praktyczny wykorzystuje dostępne technologie ICT.
Idei zaufali najwięksi
Darmowa, prosta w obsłudze i ogólnodostępna wyszukiwarka, po wprowadzeniu danych pomiarowych dot. obiektu ocenia dostępność, a następnie generuje piktogramy czytelne dla każdego, co pozwala ocenić osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności możliwość skorzystania z m. in. kina, sklepu, urzędu. Jednocześnie każdy może obejrzeć pełne wyniki pomiarów. Niepełnosprawnik istnieje też w mediach społecznościowych, liczba lubiących go osób właśnie przekroczyła 2 tys. Potencjał Niepełnosprawnika został wykorzystany przy realizacji oficjalnego projektu UEFA "Respect Inclusion - Football with No Limits" mającego na celu ułatwienie osobom niepełnosprawnym uczestnictwo w EURO2012. Dzięki praktycznemu wykorzystaniu ICT wyszukiwarka została udostępniona w wersji mobilnej. Dla osób niepełnosprawnych wiedza, do których obiektów mogą dostać się bez przeszkód jest kluczowa. Ważne by ta wiedza była dostępna w dowolnym miejscy miasta, tu i teraz, za pomocą telefonu, czyli urządzenia dostępnego dla coraz większej liczby osób także niepełnosprawnych.
Fundacja TUS, która przygotowała witrynę Niepełnosprawnik.eu niedawno obchodziła swoje 20-lecie. Od chwili założenia w roku 1993 nieprzerwanie wspiera osoby niepełnosprawne na różnych poziomach ich aktywności. Wspomaga potrzebujących m.in. w zakresie transportu osób niepełnosprawnych, ich wejścia na rynek pracy, dostosowania przestrzeni do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Prezentowany tu opis i rozwiązanie Fundacji TUS jest przykładem dobrych, wartych naśladowania rozwiązań. Ścisłą czołówkę zgłoszonych do nagrody "Sektor 3.0" poznamy tuż przed konferencją. Statuetka w ręce laureata trafi na konferencji.
Zgłoszenie do nagrody ma charakter osiągnięcia badawczego i korzyści.
Źródło: Technologie.ngo.pl