Jak wynika z różnych danych, aż dziesięć spośród trzynastu milionów Polaków w wieku powyżej 50 lat w ogóle nie korzysta z sieci. Według organizacji przyglądających się temu trendowi, jest to rosnący na znaczeniu gospodarczy problem Polski. Dlatego już kilka lat temu powstały zalążki kampanii upowszechniającej walkę z wykluczeniem cyfrowym dorosłych.
Idea pomocy i edukacji osób w wieku powyżej 50 lat zrodziła się w 2010 roku, pod koniec 2012 roku zakończyły się pierwsze działania wdrażające w życie wolontariat edukacyjny, na który wtedy składało się 2,6 tys. przeszkolonych Latarników (w sumie do projektu zgłosiło 3,5 tys. ochotników, dziś działa ich ponad 2,7 tys.). To osoby szkolące zainteresowanych seniorów z zakresu praktycznego wykorzystania nowych technologii.
Blisko 3 tys. Latarników
Dziś to Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”, wspólnie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji lata praktyki realizuje pod nazwą „Polska Cyfrowa Równych Szans”, w skrócie PCRS. To jedno z największych przedsięwzięć tego typu w Polsce. Skutecznie edukuje cyfrowo pokolenie 50+. Twórcy programu podkreślają, że obecnie bez umiejętności korzystania z zasobów i usług Internetu oraz zdolności do komunikowania się kanałami elektronicznymi trudno skutecznie i wydajnie pracować, realizować swoje cele życiowe, a w wieku seniorskim żyć niezależnie i w poczuciu bezpieczeństwa. W ramach PCRS edukuje się wspomnianych wyżej „Latarników Polski Cyfrowej”. Obecnie jest ich już 2726, którzy w różnych regionach Polski prowadzą zajęcia z osobami powyżej 50 roku życia. 200 spośród nich prowadzi cykliczne zajęcia dofinansowane grantem na 18 kolejnych miesięcy. Obecny bilans prowadzonych szkoleń to 155 tys. uczestników i ponad 21 tys. zajęć.
Wymiana doświadczeń
Szkolenia prowadzone przez Latarników są ściśle powiązane z działalnością regionalnych organizacji pozarządowych. Niejednokrotnie zajęcia z beneficjentami programu prowadzone są w salach udostępnionych przez trzeci sektor. Wsparcie Latarników jest kompleksowe i opiera się o podstawowe fundamenty:
- Baza wiedzy – do dyspozycji Latarników zostały oddane opracowania zawierające cenne wskazówki mówiące o tym, jak prowadzić zajęcia i o czym?
- Serwis www.Latarnicy.pl – to narzędzie to promocji działań Latarników i wymiany ich doświadczeń;
- Materiały promocyjne – do dyspozycji Latarników zostały oddane materiały, które mają im pomóc w rozpropagowaniu informacji na temat projektu i ich działań np. ulotka, plakat, broszura, gadżety;
- Zjazdy regionalne – zaplanowano również organizację zjazdów regionalnych dla Latarników. Na nich omawiane są podejmowane przez Latarników działania i metodyka prowadzenia zajęć z osobami dorosłymi.
Zgłoszenie do nagrody ma charakter osiągnięcia edukacyjnego.
Źródło: Technologie.ngo.pl