Programowanie przyszłością młodych pokoleń? Z takiego założenia wychodzi Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej „Meritum” z Krakowa, które dzięki sieci GO_PRO! stworzyło 20 punktów edukacyjnych. W nich młodzież korzysta z bezpłatnych zajęć z programowania. Program będzie funkcjonował przez najbliższe 5 lat.
„Do robota!”, czyli czas coś zmienić
Sieć GO_PRO! czyli Gminnych Ośrodków Programowania została założona w ubiegłym roku, działa w niej łącznie 20 punktów zlokalizowanych przy publicznych bibliotekach gminnych w 7 województwach. Przez 8 miesięcy z bezpłatnych zajęć z programowania i algorytmiki skorzystało ponad 1300 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Niewiele? To dopiero początek. Punkty będą działać przez min. najbliższych 5 lat.
Edukację szkolną, formalną stara się uzupełniać edukacja pozaformalna. Bazuje ona na nowoczesnych, aktywnych metodach nauczania. Jedną z nich jest nauka podstaw programowania za pomocą klocków Lego Mindstorms. Jest to nowoczesne i innowacyjne narzędzie edukacyjne, jednak zbyt drogie, bo mogły z niego korzystać szkoły publiczne. Przez to narzędzie to w wielu miejscach jest niedostępne. Sieć GO_PRO! ma zachęcić młodzież w całej Polsce do nauki programowania, która doskonały sposób rozwija kreatywność i umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania problemów.
Dlaczego akurat biblioteki? Gdybyśmy zakładali punkty GO_PRO! w szkołach, korzystaliby z nich wyłącznie lub głównie uczniowie danej placówki. Poza tym wprowadzanie nowych technologii do bibliotek, które do tej pory dość często kojarzą się dzieciom ze stosem zakurzonych książek, zadziałało jak magnes. Sieć GO_PRO! to połączenie potencjału partnerów, wykorzystanie dostępnych narzędzi i skompletowanie ich w działającą całość bez potrzeby tworzenia nowych, szczypta odwagi i wiary, że takie połączenie może się udać.
13 marca 2015 roku sieć GO_PRO! dostała nominację do międzynarodowej nagrody WSIS (World Summit on the Information Society) w kategorii „capacity building”. Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszych światowych projektów z zakresu wykorzystania technologii ICT w poszczególnych dziedzinach funkcjonowania społeczeństwa informacyjnego.
Inicjatywę tworzenia Gminnych Ośrodków Programowania realizuje Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej „MERITUM” z Krakowa.
Źródło: Technologie.ngo.pl