Dziś coraz więcej stron internetowych konstruowanych jest w oparciu o darmowe systemy zarządzania treścią, tzw. CMS-y. Jednym ze starszych, i jednocześnie znajdującym się w gronie najpopularniejszych jest Joomla. Fundacja PCJ Otwarte Źródła od wielu lat popularyzuje ten darmowy CMS.
Świadomość polskich użytkowników sieci z roku na roku się zwiększa. W wielu technologicznych dziedzinach mnóstwo Polaków wciąż jednak porusza się nieco po omacku. Tak jest też w przypadku konstruowania stron internetowych. Pokutuje przekonanie, że ich wykonanie jest nie tylko czasochłonne, ale też kosztogenne. To jednak nieprawda, bo mnóstwo darmowych CMS-ów pozwala na budowanie stron w oparciu o bezpłatne rozwiązania, które w efekcie pozwalają na konstrukcję stron zbliżonych lub też nawet prześcigających swoim wyglądem i funkcjonalnościami przykłady witryn wielkich, posiadających zasobne portfele instytucji.
Wkład w rozwój
Fundacja PCJ Otwarte Źródła na rynku działa od 2011 roku. Wtedy też została założona w konsekwencji działań podejmowanych rokrocznie przez Polskie Centrum Joomla. To z kolei nieprzerwanie od 2005 roku popularyzuje nad Wisłą ten darmowy CMS. Wśród organizacji, które sięgnęły po Joomlę i na jej bazie skonstruowały witryny internetowe informujące o ich działalności znajdują się tysiące witryn, od organizacji, stowarzyszeń czy fundacji, po wspólnoty religijne i lokalne, a także instytucje rządowe i samorządowe. Po ten CMS sięgały też liczne firmy. Fundacja punktuje, że pierwszą książkę traktującą o Joomli wydano w kraju w roku 2007, kiedy system miał ugruntowaną pozycję na rynku, będąc jednym z popularniejszych systemów do zarządzania treścią w polskiej sieci.
Aktywna działalność
Jeszcze jako PCJ fundacja miała istotny wkład w popularyzację tego CMS-a. Polska przez długi czas była jedynym krajem, w którym CMS był tłumaczony na język inny niż macierzysty. W sumie począwszy od 2005 roku kilka osób zaangażowanych w tworzenie polskiej lokalizacji językowej przygotowało i opublikowało tłumaczenia 83 wydań Joomli, w tym 77 pełnych tłumaczeń witryn i zaplecza.
Przetłumaczono też ponad 300 rozszerzeń, połowę stanowią popularne komponenty. Zaś finalne wydania Joomla 1.0, w którym polska społeczność udostępniła dla społeczności międzynarodowej mechanizm tłumaczenia zaplecza, zostało pobrane prawie 850 tys. razy. Każde kolejne tłumaczenie jest pobierane ok. 10-20 tys. razy, obok czego w specjalnej bibliotece dokumentacji systemu pojawiło się ponad 2,7 tys. artykułów, a także ponad 100 materiałów instruktażowych.
Ponadto – fundacja w 2012 i 2013 roku odpowiadała za organizację konferencji JoomlaDay. W obu edycjach udział wzięło ogółem ponad 350 osób, w tym 15 gości spoza polskich granic. W 2012 r. fundacja była partnerem organizowanego przez Instytut Badań Literackich studium Technologie informatyczne w edukacji i w organizacjach pozarządowych. W przededniu JoomlaDay 2013 fundacja zorganizowała Łódzkie Warsztaty Samorządowe Joomla w administracji.
Z inspiracji Fundacji powstało już 5 regionalnych grup użytkowników Joomla (Śląsk, Szczecin, Podlasie, Trójmiasto, Warszawa). Zgłoszenie do nagrody ma charakter osiągnięcia promocyjnego, edukacyjnego i korzyści.
Źródło: Technologie.ngo.pl