Coraz częściej dorośli wręczają smartfony i tablety własnym dzieciom, by te mając zabawkę dały nieco oddechu rodzicom. Dlatego Fundacja Dzieci Niczyje we współpracy z Fundacją Orange postanowiła przygotować specjalną przeglądarkę, w której znajdują się witryny bezpieczne dla dzieci.
Sieć wypełniona jest całą masą stron internetowych, które nigdy nie powinny trafić w ręce małoletnich. Mimo to bez większego nadzoru i namysłu coraz częściej przekazujemy nasze smartfony i tablety dzieciom. Nie dziwi już nas nowo zainstalowana przez 4-letniego szkraba aplikacja, która nagle pojawiła się na urządzeniu. Właśnie z myślą o zapobieganiu takim przypadkom powstała specjalna przeglądarka internetowa stworzona zarówno na urządzenia mobilne (z systemem Android), jak i na komputery stacjonarne z systemem Windows.
Pionierzy bezpieczeństwa
Przeglądarka internetowa, która zrodziła się w głowach pracowników Fundacji Dzieci Niczyje i Fundacji Orange jest rozwiązaniem niespotykanym na skalę polską i docenianym w Europie. Jak podają jej twórcy, już ponad 60 proc. dzieci w wieku przedszkolnym systematycznie korzysta z internetu. To nie tylko komputery, ale też przenośne urządzenia mobilne, w jakie są uzbrojeni dorośli. Bywa, że nie zdajemy sobie sprawy, że z intuicyjnego tabletu dziecko jeszcze łatwiej połączy się z siecią, wchodząc na niewłaściwe strony. Rozwiązanie proponowane przez obie fundacje ma zapobiec dostępowi do niewłaściwych treści (w tym nielegalnymi: pornografią dziecięca, brutalnymi scenami przemocy, treściami propagujące rasizm i ksenofobię), jak i ustrzec przez niebezpiecznymi kontaktami. BeSt to aplikacja, w której znajdują się bezpieczne witryny przeznaczone dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Zbiór oferuje dzieciom rozrywkę i edukację przez zabawę, bez ryzyka, że natrafią na nieprzeznaczone dla siebie treści.
Zweryfikowany dostęp
Bezpieczeństwo w aplikacji jest zapewniane dzięki zamkniętemu katalogowi stron (weryfikowanych i uzupełnianych przez pracowników i wolontariuszy FDN, akceptowanych pod kątem bezpieczeństwa, niesionych wartości, atrakcyjności) oraz mechanizmom kontroli rodzicielskiej (autoryzowanie dostępu, blokowanie innych aplikacji dostępnych na komputerze, kontrolowanie spędzanego przy nim czasu). Ponadto – rozbudowana przeglądarka została opracowana tak, by rodzice posiadając kontrolę mogli wspólnie z dziećmi odkrywać internet, zarówno w domu, jak i poprzez przeglądarkę, z której korzystają w szkole czy bibliotece. W aplikacji znajdują się różne kategorie wiekowe (3+, 6+, 9+ lat), a także specjalne katalogi tematyczne. Opcja przeglądarki pozwala na bezpieczne wyszukiwanie słów kluczowych. W przypadku opuszczania przeglądarki dziecko musi weryfikować tę czynność, tak by uniknąć niepożądanego dostępu. Rodzic bez trudu ustawi też limit czasowy przeznaczony dla dziecka na korzystanie z aplikacji.
>>>Pełny opis aplikacji znajduje się pod tym adresem.
Program BeSt został wyróżniony przez Komisję Europejską, jako jeden najciekawszych elementów projektu Saferinternet 2013. Od stycznia 2014 roku BeSt został udostępniony w wersji na Androida, umożliwiając korzystanie z katalogu bezpiecznych stron na tabletach i w smartfonach. Do tej pory przeglądarkę zainstalowało blisko 5 tys. osób.
Fundacja Dzieci Niczyje istnieje po to, aby zapewnić każdemu dziecku bezpieczne dzieciństwo. Od ponad 20 lat chroni dzieci przed krzywdzeniem i pomaga tym, które doświadczyły przemocy. Swoją misję organizacja realizuje m.in. poprzez edukowanie dorosłych, jak traktować dzieci i jak reagować, gdy najmłodszym dzieje się krzywdzą, uczenie dzieci, jak unikać przemocy i wykorzystywania, pomoc psychologiczną i prawną dla dzieci krzywdzonych i ich rodzin oraz działania lobbingowe w zakresie ochrony interesów dziecka. Ważne miejsce w działaniach FDN zajmuje program „Dziecko w Sieci”, którego celem jest diagnoza skali i specyfiki zagrożeń dla dzieci w internecie, profilaktyka zagrożeń dla najmłodszych internautów oraz pomoc dzieciom w sytuacji zagrożenia w sieci.
Zgłoszenie do nagrody ma charakter osiągnięcia edukacyjnego i korzyści.
Źródło: Technologie.ngo.pl