Przed Wami serwis internetowy z biblioteką dostosowaną do niewidomych i niesłyszących. Strona Adapter.pl oferuje filmy z audiodeskrypcją i napisami. Projekt jest odpowiedzią na oczekiwania niepełnosprawnych. Dzięki projektowi dostęp do niedostępnej szeroko kultury zyskuje około miliona osób, które nie widzą i nie słyszą.
Mamy przyjemność zaprosić Was do przeczytania pierwszej z serii wybranych tekstów zgłoszeń wszystkich organizacji, które otrzymaliśmy w odpowiedzi na ogłoszony przed miesiącem konkurs do Nagrody PAFW pn. Nowe Technologie Lokalnie „Sektor 3.0”. Na początku przedstawiamy wrocławską Fundację na rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji Katarynka.
„Pokaz, który mnie interesuje jest na drugim krańcu Polski”, „ciężko bez opiekuna dostać mi się na miejsce”, „nie mam pieniędzy” czy też „film nie ma audiodeskrypcji” – to wybrane spośród odpowiedzi samych zainteresowanych, którzy pytani przez fundację zastanawiali się, dlaczego nie korzystają z polskiej oferty kinowej.
W Polsce osób z dysfunkcją słuchu i wzroku jest ok. 2 mln. W internecie z dostępnej oferty VoD korzysta ok. połowa z nich. Wszyscy mogą też korzystać ze specjalnego serwisu przygotowanego przez tę organizację. Oto co na temat serwisu w zgłoszeniu do Nagrody napisali sami zainteresowani:
Adapter.pl – od listopada ubiegłego roku pod tym adresem funkcjonuje specjalny serwis VoD z filmami dostosowanymi dla osób z dysfunkcjami sensorycznymi. Pierwszy w Polsce i z pewnością jeden z pierwszych na świecie, na którym wszystkie filmy dostępne są online, za darmo, przez 24 godziny na dobę. Każdy z nich opatrzony zostaje audiodeskrypcją dla osób niewidomych i specjalnymi napisami dla osób głuchych i słabosłyszących. Co ważne, szczególnie w przypadku takich odbiorców, portal przygotowany został założeniem maksymalnej łatwości w użytkowaniu. Nie wymaga więc żmudnej i skomplikowanej (zwłaszcza dla niewidomych) procedury rejestracji. Nie wymaga logowania, podawania numeru orzeczenia o niepełnosprawności, kodów smsowych, czy innych wrażliwych danych. Ponadto Adapter oparty został o serwis hostingowy Vimeo, znany z zaawansowanych technologii zaangażowanych w ułatwienia dostępu dla osób niepełnosprawnych. Już teraz serwis spełnia większość kryteriów wytyczonych w standardzie WCAG 2.0, w ciągu najbliższych tygodni będzie je spełniał na poziomie AAA (potrójne A, czyli najwyższy standard dostępności). Nie bez znaczenia jest również intensywnie pracujący support pozostający w stałym kontakcie z użytkownikami, pomagający w rozwiązywaniu problemów programowych i sprzętowych. Działania wspierające nie ograniczają się jedynie do kontaktu mailowego, załoga Adaptera kontaktuje się też z użytkownikami poprzez media społecznościowe i specjalne fora internetowe na których pojawiają się osoby niepełnosprawne. Ich sugestie przekazywane są do działu programistycznego i wdrażane w kolejnych wersjach rozwojowych serwisu. Podsumowując – zaawansowane technologicznie narzędzie internetowe w postaci portalu VoD, przekłada się na najprostszą z możliwych obsługę serwisu. Wszystko co musi wykonać użytkownik końcowy, to jedynie wejść na adres www.adapter.pl , wybrać film i kliknąć „oglądaj”.
Plany rozwojowe
Założeniem twórców Adaptera jest nie tylko udostępnianie filmów na portalu VoD. Adapter ma się stać również ogólnopolską bazą dostępnych filmów, które na różnych etapach swojego istnienia doczekały się opracowania audiodeskrypcji czy napisów dla niesłyszących, ale z wielu przyczyn udogodnienia te nie są dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Jest to cel bardzo ambitny, ale nie niemożliwy do zrealizowania, bo do tej inicjatywy przyłączyły się już największe polskie fundacje, które przeciwdziałają wykluczeniu z kultury osób niepełnosprawnych. Dzięki finansowaniu z PFRON i Ministerstwa Kultury, Adapter wszedł już w tryb regularnego wzbogacania repertuaru. W każdy czwartek o godzinie 20 na portalu pojawia się nowa propozycja filmowa. Po wakacjach do katalogu dostępnych filmów dołączą również bajki i filmy dla dzieci. Specjalnie dla nich uruchomione zostanie tłumaczenie na język migowy.
Zgłoszenie do nagrody ma charakter promocyjny, edukacyjny i korzyści