13 maja odbyła się sesja Fundusze europejskie na kulturę, w ramach Kongresu Obywateli Kultury, poświęcona możliwościom zagwarantowania w funduszach europejskich na lata 2014-2020 środków na szeroko rozumianą kulturę i edukację. Jak wynika z wypowiedzi ekspertów zaproszonych na sesję, środki te nie będą zapewnione w przypadku braku inicjatywy środowisk zainteresowanych ich pozyskaniem.
– W obecnym systemie programowania funduszy unijnych na lata 2007-2013, kultura po raz pierwszy stała się odrębnym obszarem interwencji, jak podkreśliła Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich Karolina Tylus-Sowa – w nowych rozporządzeniach zostało zapisane, że kultura może otrzymywać bezpośrednie wsparcie już nie tak jak dotychczas z różnymi innymi obszarami, jak np. turystyką czy edukacją, gdzie ta kultura była do tej pory "chowana". Jednak problem polega na tym, że obecny okres programowania jest na ukończeniu, a nadchodząca perspektywa funduszy, w ramach nowej polityki spójności na lata 2014-2020, nie jest już tak optymistyczna.
Z danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, przedstawionych na sesji przez Panią wicedyrektor Departamentu Koordynacji Polityki Strukturalnej Renatę Calak, wynika iż Polska jest największym beneficjentem środków z funduszy europejskich w obszarze kultury, spośród krajów UE - jeśli chodzi o kulturę, to te środki są wykorzystywane bardzo dobrze. Mimo wszystko kultura pod względem wielkości środków wsparcia w porównaniu z innymi obszarami, takimi jak infrastruktura i środowisko, wypada blado, a wobec coraz silniej odczuwanego w Europie kryzysu, może wypaść całkowicie - to będą bardzo "trudne pieniądze" i nie jest pewne czy wśród priorytetów znajdzie się kultura - przestrzegała Karolina Tylus-Sowa.
Dlatego warto już teraz zacząć poważnie myśleć o organizacji działań na rzecz uwzględnienia kultury w przyszłej polityce spójności. Wyjątkową okazją dla takiej promocji jest rozpoczynająca się już w lipcu tego roku polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. O taką aktywność zaapelowała również w czasie sesji wicedyrektor Renata Calak, zapraszając organizacje trzeciego sektora do włączenia się wraz z Ministerstwem do dyskusji na temat przyszłego okresu programowania.
Sesję Fundusze europejskie na kulturę zorganizowała Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych.
Źródło: informacja własna OFOP