Chcą uwrażliwiać społeczeństwo i podnosić jego świadomość na temat osób z zaburzeniami psychicznymi i ich praw. Walczyć o równe traktowanie, niedyskryminację i poszanowanie godności. Czy słyszeliście o kampanii „Jestem taki, jaki jestem”?
Realizuje ją Stowarzyszenie Przystań w Krośnie Odrzańskim, które działa głównie na rzecz osób z niepełnosprawnością. Autorska kampania edukuje społeczeństwo w zakresie praw podstawowych, zawartych w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej. W szczególności zwraca uwagę na osoby z zaburzeniami psychicznymi.
– Chcemy pokazywać ich wizerunek jako osób, które mogą i mają prawo tak samo funkcjonować jak osoba zdrowa, samodzielnie bądź z pomocą innych – mówi Joanna Szymańska, prezeska.
Działania realizowane będą do 30 maja 2024 r. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu grantowego „SPLOT wartości”. W jego pierwszej edycji przyznano 51 grantów z całej Polski. Przystań jest jedną z zaledwie dwóch nagrodzonych w województwie lubuskim organizacji.
Dofinansowany projekt obejmuje:
- działania edukacyjno-informujące oraz tematykę KPP, informacji dot. zdrowia psychicznego obszaru prawnego związanego z prawami tych osób z zaburzeniami psychicznymi, podnoszenia świadomości obywatelskiej, przełamywania barier i stereotypów dotyczących ich funkcjonowania – głównie za pomocą mediów społecznościowych
- prowadzenie kampanii informacyjnej „Jestem Jaki Jestem” na FB Przystani oraz stronie FB utworzonej specjalnie do tych działań
- przygotowanie i opracowanie broszury w formie komiksu nt. problematyki zaburzeń, aspektów prawnych związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie osób z zaburzeniami psychicznymi.
– W ramach działania utworzyliśmy grupę składającą się z osób z zaburzeniami psychicznymi, ich rodzin oraz terapeutów, specjalistów, którzy redagują komiks – wyjaśnia Joanna Szymańska. Broszura – komiks rozesłana zostanie do kluczowych podmiotów (decydentów politycznych, prawodawców, organizacji pozarządowych, szkół). Promowana jest także w mediach społecznościowych i w sieci. - organizację regularnych spotkań warsztatowych – muzycznych w studiu muzycznym. Celem spotkań jest przygotowanie i wyprodukowanie spotu reklamowego/krótkiego filmu dotyczącego uznawania i poszanowania praw osób z zaburzeniami psychicznymi, który będzie promowany i udostępniony na FB Przystani i partnerów społecznych.
Co jeszcze przed nami? 22 maja w Zamku Piastowskim w Krośnie Odrzańskim odbędzie się konferencja podsumowująca projekt, dotycząca wizerunku osób z zaburzeniami psychicznymi w obliczu zmieniającego się świata, uwrażliwienia na przejawy dyskryminacji, braku równego traktowania.
I edycja konkursu SPLOT wartości:
- 105 zgłoszonych pomysłów
- 51 przyznanych grantów
- 7 nagrodzonych projektów z województwa wielkopolskiego (5) i lubuskiego (2)
Kilka słów o…
Stowarzyszenie Przystań w Krośnie Odrzańskim to organizacja działająca głównie na rzecz osób z niepełnosprawnością. Kilka lat temu organizacja rozszerzyła swoją działalność i skierowała ją również do pieczy zastępczej i seniorów. Swoim wsparciem obejmuj osoby dotknięte kryzysem, trudnościami natury psychicznej. Wspiera je w funkcjonowaniu społeczno – zawodowym. Uruchomiło dwie spółdzielnie socjalne zatrudniające osoby z niepełnosprawnością, prowadzi mieszkania wspomagane, w których osoby z zaburzeniami psychicznymi uczą się samodzielności, zaradności życiowej.
Działa lokalnie, swoim zasięgiem obejmuje powiat krośnieński, czasami rozszerza go na województwo lubuskie.
Artykuł powstał w ramach projektu „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami”, finansowanego przez Unię Europejską.
Źródło: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich "PISOP"