Koniec z chowem zwierząt futerkowych na futra, bardziej restrykcyjna kontrola nad warunkami hodowli zwierząt oraz powołanie krajowego inspektora ds. zwierząt – oto najważniejsze cele komitetu obywatelskiego, który chce doprowadzić do zmiany zapisów ustawy o ochronie zwierząt.
Już w najbliższy czwartek 12 stycznia przedstawicielka komitetu obywatelskiego zaprezentuje posłom projekt, pod którym zebrano ponad 220 tysięcy podpisów. Sprawa nie jest nowa. Projekt został złożony już za poprzedniej kadencji Sejmu. Wtedy jednak utknął w sejmowych komisjach. Nieoficjalnie wiadomo, że Platforma Obywatelska ma zamiar odrzucić projekt.
Chronić jeszcze skuteczniej
Jakie są cele nowej ustawy? Zmniejszenie ilości zwierząt bezdomnych, zminimalizowanie cierpień zwierząt hodowlanych i domowych oraz skuteczniejsze egzekwowanie przepisów ustawy. Projekt proponuje dodatkową ochronę w stosunku do tej, która została wprowadzona nowelizacją poselską, która weszła w życie 1 stycznia bieżącego roku.
Nowelizacja nie rozwiązała jednak wszystkich palących problemów. Komitet obywatelski liczy na to, że tym razem ustawa, uzupełniona o kilka dodatkowych rozwiązań, zostanie wprowadzona, dzięki czemu Polska zbliży się do standardów europejskich.
Inspektor pilnowałby hodowców precyzyjniej
Jednym z najważniejszych celów projektu obywatelskiego jest powołanie krajowego inspektora ds. zwierząt. Obecnie kontrolę nad dobrostanem zwierząt domowych sprawuje Inspekcja Weterynaryjna, która zajmuje się nim jednak tylko w celu zapewnienia ochrony zdrowia publicznego.
Nowy inspektorat dbałby precyzyjnie o dobro zwierząt: pilnował warunków hodowli, znakował zwierzęta ze schronisk i hodowli oraz przyjmował przypadki znęcania się nad zwierzętami.
Zakaz chowu zwierząt futerkowych
Nowością byłby całkowity zakaz chowu zwierząt futerkowych na futra. Zwierzęta przetrzymywane są najczęściej w fatalnych warunkach. Prowadzi to u nich do cierpień fizycznych i wynaturzeń behawioralnych. Poza tym fermy hodowlane produkują ogromne ilości zwierzęcych odchodów na dość małym obszarze, co może prowadzić do skażenia wód i gruntu oraz zagrożenia lokalnej społeczności. Podobne lub identyczne do proponowanych przez Koalicję dla Zwierząt zapisy wprowadziły już Austria, Norwegia, Szkocja, Walia i Holandia.
Inne zapisy w projekcie nowej ustawy uwzględniają również m.in.: całkowity zakaz trzymania psów na łańcuchach, ochronę kotów wolno bytujących, zakaz obcinania dziobów ptakom hodowlanym, ograniczenie czasu transportu zwierząt gospodarskich do 12 godzin, czy zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach.
Tysiące aktywistów zbierało podpisy
Pobierz
-
201201111801510822
723649_201201111801510822 ・38.72 kB
Źródło: Koalicja dla Zwierząt