Stowarzyszenie Przyjaciół Białej Przemszy w ostatnim czasie podejmuje szereg działań interwencyjnych. Dotyczą one przede wszystkim coraz liczniejszych przypadków zanieczyszczania wód w zlewni Białej Przemszy. W dalszym ciągu monitorują Tarnówkę oraz próbują dowiedzieć się, co się dzieje ze Sztołą.
Boli nas szczególnie zamulone całkowicie tarlisko pstrąga na ujściu Sztoły. Tarlisko, które w ubiegłym roku udało się odtworzyć i powiększyć dzięki dotacji z WFOŚiGW w Katowicach. Gdyby nawet Sztoła nagle zaczęła płynąć czysta to i tak najprawdopodobniej tarlisko będzie musiało zostać oczyszczone w sposób mechaniczny.
Jakiś czas temu próbowaliśmy się dowiedzieć, skąd taka brudna woda w Sztole. Niestety bez rezultatu. Nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi na nasze pismo skierowane do ZGH Bolesław (główny "dostarczyciel" wody do rzeki Sztoły) z zapytaniem o taki stan rzeczy. O zaistniałym zanieczyszczeniu poinformowaliśmy więc RDOŚ Katowice oraz RDOŚ Kraków.
Zdjęcia zostały wykonane w połowie maja niedaleko ujścia Koziego Brodu do Białej Przemszy. Wraz z krótkim opisem relacji obserwatorów przekazaliśmy je do WIOŚ w Katowicach oraz UM Jaworzno. O reakcji tych instytucji niezwłocznie poinformujemy na naszej stronie.
Na koniec więc może trochę bardziej pozytywna informacja. Nasze kontakty ze ŚZMiUW w Katowicach układają się w dalszym ciągu pomyślnie. Całkiem niedawno nasz kolega Piotr Nadolny uczestniczył w wizji lokalnej nad Potokiem Błędowskim gdzie na zlecenie Zarządu Melioracji będą prowadzone prace konserwacyjne. Podczas wizji ustalono, że prace dotyczyć będą tylko górnego, uregulowanego odcinka i obejmować mają jedynie wygrabienie gałęzi i wyjęcie drzew z koryta. Dolny, dziki odcinek ma pozostać nietknięty.
W najbliższych tygodniach oczekiwać będziemy na reakcję organów państwowych na nasze doniesienia. Zapraszamy również Państwa do samodzielnego zgłaszania tego typu spraw właściwym instytucjom. Jakie to instytucje i w jakich przypadkach - proszę poczytać na www.bialaprzemsza.pl . Im większą będziemy wywierać presję tym większa szansa na reakcję i w konsekwencji poprawę stanu rzeczy. Wspólnie walczmy o czystą wodę w naszych rzekach!