Suita Kurpiowska to nowość w programie artystycznym Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” w Płocku. Ocalić ma od zapomnienia bogatą tradycję i obrzędy Kurpiowszczyzny, ale również wieloletnią pracę etnograficzną przedwojennego proboszcza Kościoła w Imielnicy ks. Władysława Skierkowskiego.
Ksiądz Skierkowski urodził się w 1886 roku w niewielkiej miejscowości Głużewek pod Mławą. Święcenia kapłańskie w katedrze płockiej z rąk bpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego otrzymał 23 czerwca 1912 roku. Zakochany w folklorze Kurpiów, przez całe dorosłe życie zbierał ich pieśni. W sumie udało mu się zebrać zbiór ponad 1500 pieśni pogrupowanych na m.in. : pieśni weselne, pogrzebowe, miłosne, sieroce, pasterskie. Staraniem Towarzystwa Naukowego Płockiego jego praca wydana została drukiem w 1934 roku. Ksiądz Skierkowski zginął podczas II Wojny Światowej w obozie w Działdowie.
Teraz po dorobek księdza Skierkowskiego zawarty również w archiwach prywatnych rodziny duchownego sięga Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”. Mamy już opracowany scenariusz, choreografię, zamówiliśmy też stroje – mówi Piotr Onyszko kierownik artystyczny i organizacyjny Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła”. Na przygotowanie i zakup kostiumów Fundacja „Fundusz Grantowy dla Płocka” w ramach III edycji konkursu grantowego przyznała grant w wysokości 12 500 zł. Premierę Suity zespół planuje jesienią, choć być może uda się ją wystawić już podczas wakacyjnego Festiwalu w Kołobrzegu. Najpierw jednak przed zespołem wyjazd do Chin na Festiwal Strefy Azjatyckiej w Szanghaju, gdzie płocka „Wisła” reprezentować będzie Europę.
Projekt Suita Kurpiowska realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” w III edycji konkursu grantowego otrzymał 12 500 zł. Pieniądze Fundacja przyznała na wykonanie kostiumów.