Wspólne odrabianie lekcji, bal karnawałowy, a nawet zajęcia z decoupage – to tylko część aktywności dla najmłodszych, jakie organizują stypendyści IKEA Family i Fundacji Świętego Mikołaja w ramach projektu „Wszystkie dzieci nasze są”.
Spędzanie czasu wolnego przez dzieci wcale nie musi ograniczać się do oglądania telewizji czy grania w gry komputerowe. Przekonują o tym uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie, którzy dzięki wsparciu firmy IKEA oraz Fundacji Świętego Mikołaja prowadzą w ramach programu „Na Rodzinę Można Liczyć" projekt grantowy „Wszystkie dzieci nasze są”, aktywizujący najmłodszych w godzinach pozalekcyjnych. Celem akcji jest niesienie pomocy dzieciom o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych, które na co dzień chętnie korzystają z zapewnianych zajęć popołudniowych.
W ramach projektu do tej pory uczniowie zorganizowali bal karnawałowy, zajęcia historyczne, spotkanie z okazji Dnia Wiosny oraz zajęcia plastyczne o tematyce wielkanocnej i Dnia Matki. Podczas tych spotkań dzieci rozwijają swoje zainteresowania, odkrywają nowe talenty i zyskują umiejętności, które będą mogły wykorzystać w przyszłości. Produktywnie wykorzystany czas wolny pokazuje im, że mają wiele możliwości i to od nich zależy ich przyszłość.
- Naszym głównym założeniem jest, aby dzieci, które przychodzą na nasze zajęcia, mogły miło i kreatywnie spędzić czas, a przy okazji także czegoś się nauczyć. Staraliśmy się urozmaicić zajęcia m.in. wprowadzając elementy plastyczne, które maluchy mogłyby wykorzystać w przyszłości. Największym naszym sukcesem jest radość, jaką najmłodszym sprawiają spotkania z nami, co tylko jeszcze bardziej motywuje nas do działania – opowiada Sylwia, liderka projektu.
Wolontariusze mają w planach przygotowanie konkursu o przeciwdziałaniu przemocy domowej i przeprowadzenie zajęć o zdrowym trybie życia. Oprócz realnej pomocy maluchom uczniowie podkreślają, że projekt ten przyniósł wiele korzyści także dla nich samych. Młodzież miała okazję działać wspólnie, nauczyć się zarządzania projektem i kierowania grupą ludzi. Dla wolontariuszy to także lekcja odpowiedzialności, ponieważ pod ich opieką znalazły się dzieci w różnym wieku, do których czasem trzeba podejść indywidualnie. Uczniowie poprzez pracę z innymi poznali swoje mocne i słabe strony, nauczyli się jak radzić sobie w stresujących sytuacjach. To ważne doświadczenie, które z pewnością zaprocentuje w przyszłości.
- Współcześnie wielu rodziców i wychowawców zbyt łatwo pozwala na to, by dzieci, nawet te najmłodsze, zamiast aktywnej zabawy i nauki na świeżym powietrzu, spędzały wolny czas przed telewizorem. Młode osoby, jak stypendyści programu IKEA FAMILY z Zakliczyna, mogą wpływać na lokalną rzeczywistość i to zmienić - dodaje Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju, IKEA Retail w Polsce.
Lista zwycięskich projektów oraz więcej informacji o programie na IKEA.pl/Stypendia.
Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingva Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).
O IKEA Retail
Celem IKEA Retail jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy dobre wzornictwo i funkcjonalne meble w przystępnej cenie. Dbamy o zrównoważony rozwój, realizując strategię People & Planet Positive. IKEA Retail jest godną zaufania, stabilną finansowo i stale rozwijającą się firmą. IKEA Retail w Polsce posiada obecnie dziewięć sklepów, które w roku finansowym 2016 odwiedziło prawie 28 milionów osób.
O Fundacji Świętego Mikołaja
Więcej o Fundacji Świętego Mikołaja: www.mikolaj.org.pl
Źródło: Fundacja Świętego Mikołaja