Szczecińscy studenci rozpoczęli niedawno korzystać ze specjalnego laboratorium projektowego, które zostało uruchomione przez firmę Samsung Electronics. Dzięki sprzętom dostarczanym przez markę wszyscy uczestnicy nauczą się tworzenia aplikacji na wiele platform, co efektywnie wspomoże ich przed podjęciem pierwszej pracy.
Pod koniec października na terenie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego zainaugurowano działalność Samsung LABO. W trakcie pierwszego warsztatu grupa kilkudziesięciu osób – uczestnicy TechKlubu Szczecin, studenci ZUT, a także przedstawiciele firmy Samsung - wypracowywała pomysły na nowe technologie. Ich wdrożenia i projektowania będą uczyć się przez kolejne tygodnie w specjalnym laboratorium – Samsung LABO, w którym znajdują się sprzęty obsługujące wiele platform, dostarczane przez pomysłodawcę projektu.
Zarówno sami studenci, jak i uczestniczy TechKlubowych spotkań w Szczecinie mogli wziąć udział w inspirującej inicjatywie. Dzięki współpracy ze środowiskiem akademickim, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także zapleczu dostarczonym przez koreańską markę mogą powstać technologie jakie być może przyczynią się do rozwoju regionu, niwelując tym samym problemy stolicy zachodniopomorskiego.
Studenci dzięki pozyskaniu biznesowej wiedzy i przede wszystkim otrzymanej praktyce, będą mieli szansę lepiej przystosować się do rynków pracy. Założeniem pomysłodawców jest dokształcenie w ścisłych dziedzinach tzw. STEM (science, technology, engineering i mathematics). Jest to najlepsza możliwość pokazania młodym, wchodzącym w dorosłość ludziom jak wyglądają zawody, które wkrótce będą wykonywać.
Cały, przewidziany na trwający obecnie semestr kurs nadzorują specjaliści z centrum badawczo-rozwojowego marki, a także praktycy biznesowi. W projekcie uczestniczy 50 studentów, którzy zetkną się w jego trakcie z projektowaniem oprogramowania na platformy Android, Tizen czy Smart TV. Praktykę uzupełnią wykłady z biznesowych umiejętności, które efektywnie wspomogą w odnalezieniu się na rynku – zarówno bezpośrednio po zakończeniu praktyk, jak i właściwego toku nauczania. W tej części istotnego wsparcia udzieliła Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która odpowiadała za merytoryczne przygotowanie i pokazanie ścieżki od pomysłu do prawdziwego start-upu.
Każdy uczestnik spełniający formalne wymagania organizatorów otrzyma nie tylko certyfikat przygotowany przez markę Samsung, zmierzy się też w walce o wartościowe nagrody. Do rąk najlepszych mogą trafić dofinansowania. Wyróżniający się studenci będą mogli efektywnie wykorzystać z programów stażowych, które idealnie łączą naukę na uczelni z praktycznym przyuczeniem do zawodu. Tę część poprowadzą pracownicy Samsung Electronics.
Szczecińskie Samsung LABO jest pierwszym projektem tego typu. Uczestnicy spotkań szczecińskiego TechKlubu, będącego częścią programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, „Nowe Technologie Lokalnie” realizowanego przez FRSI, spotykają się w każdą pierwszą środę miesiąca.
Źródło: Technologie.ngo.pl