W sześciu gminach w południowo-wschodniej Polsce rusza projekt „Młodzież ma wpływ”
W sześciu gminach w południowo-wschodniej Polsce rozpoczynają się lokalne działania projektu „Młodzież ma wpływ”. Celem projektu jest wypracowanie, wdrożenie i upowszechnienie modelu uczestnictwa młodych ludzi w procesach podejmowania decyzji na terenie szkoły i społeczności lokalnej.
Pracując w obszarze edukacji obywatelskiej i partycypacji młodzieżowej zauważyliśmy, że często szkoły animując samorządy uczniowskie nie zachęcają ich do współpracy z instytucjami gminnymi. Z kolei młodzieżowe rady gmin napotykają na brak wsparcia ze strony szkół. Stąd wziął się pomysł na projekt, w ramach którego wypracujemy całościowy model zwiększania partycypacji obywatelskiej młodzieży na poziomie lokalnym. Włączenie młodzieży w procesy podejmowania decyzji wymaga „zielonego światła” łącznie od dyrektorów szkół i władz lokalnych.
W projekcie uczestniczy sześć ambitnych gmin: Adamów, Głogów Małopolski, Józefów nad Wisłą, Stąporków, Starachowice i Wąchock. W tych gminach nauczyciele i przedstawiciele lokalnych instytucji będę się starać rozwijać regularny dialog z młodzieżą i włączać młodych ludzi do procesów podejmowania decyzji w szkole i społeczności lokalnej. Wierzymy, że ich praktyczne doświadczenie będzie inspiracją dla kolejnych gmin i szkół.
W ramach projektu „Młodzież ma wpływ” zamierzamy:
- Podjąć szeroką debatę o potrzebie edukacji obywatelskiej koncentrującej się na włączaniu młodzieży w procesy podejmowania decyzji w szkole i gminie. Debatę poprowadzimy poprzez serię artykułów, stronę www, konferencje i publikacje.
- Opracować model aktywizowania obywatelskiego młodzieży (zestaw praktycznych wskazówek do codziennej pracy z młodzieżą w szkole i gminie) oraz wdrożyć go w 6 społecznościach lokalnych (gminach) z województw Lubelskiego, Podkarpackiego i Świętokrzyskiego.
- Upowszechniać wypracowany model wśród władz 2000 samorządów gminnych i 50 specjalistów działających w ramach sieci konsultantów w zakresie edukacji obywatelskiej, pracowników Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli i nauczycieli.
Projekt koordynuje Fundacja Civis Polonus we współpracy z Fundacją Pole Dialogu oraz korzystając z inspiracji i doradztwa Centre for Lifelong Learning and Community Engagement (CLLCE) Goldsmiths College, University of London. Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Kwota dofinansowania wynosi 540 tysięcy pln.
Do tej pory odbyły się wydarzenia przygotowujące w projekcie:
- Wizyta Studyjna w Londynie 21-25.01.2013
- Konferencja inaugurująca projekt 15.03.2013
- Szkolenie dla opiekunek wspierających gminne zespoły projektowe 16.05.2013
- Szkolenie wprowadzające dla gminnych zespołów projektowych 17-19.05.2013
Od jesieni ruszą działania partycypacyjne w poszczególnych gminach, odbywające się w ścisłej współpracy z opiekunkami gmin, oraz następujące wydarzenia:
- Szkolenie ewaluacyjne dla gminnych zespołów projektowych 3-4.10.2013
- Wizyta Studyjna partnerów z Wielkiej Brytanii w Polsce 23-27.10.2013
- Seminarium dla dyrektorów ODN i konsultantów edukacyjnych 06.03.2014
- Konferencja podsumowująca projekt 07.03.2014
- Szkolenie dla trenerów 20-22.03.2014
Osoby zainteresowane informacjami na temat projektu zapraszamy na stronę poświęconą partycypacji młodzieżowej:
oraz do kontaktu z koordynatorką projektu:
Źródło: Fundacja Pole Dialogu