W stronę funduszu pożyczkowego dla PESów z Europy Środkowo-Wschodniej
Pierwszy etap prac nad uniezależnieniem przedsiębiorczości społecznej od pieniędzy publicznych - o rezultatach spotkania rekinów finansów społecznych w Krakowie.
Szczególnie w czasach obecnego kryzysu społeczno-gospodarczego warto poszukiwać dodatkowych, obecnych na rynku źródeł finansowania aktywności, które łączą działania skierowane na wypracowanie zysku ekonomicznego z rozwiązywaniem najbardziej palących problemów społecznych naszych czasów (jak m.in. aktywizacja osób niepełnosprawnych i starszych, zapewnienie pracy dla młodych, czy integracja imigrantów i uchodźców).
Najważniejszym wnioskiem ze spotkania jest postulat podjęcia działań skierowanych na stworzenie, w oparciu o przygotowywaną przez Komisję Europejską regulację EuSEF, transgranicznego funduszu w Europie Środkowo-Wschodniej. Miałby on wspierać nie tylko inicjatywy społeczne w tym regionie, ale także pozwolić na wymianę doświadczeń wśród przedsiębiorców społecznych. Celem regulacji dotyczącej EuSEF jest stworzenie ram prawnych określających zasady działalności instytucji finansowych, które zainteresowane są inwestowaniem w przedsiębiorczość społeczną.
Pomysł Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego polega na ustanowieniu rodzaju etykiety (emblematu) skierowanego do przedsiębiorstw społecznych funduszu europejskiego. Prawo do posługiwania się nią otrzymywałyby instytucje finansowe spełniające określone przez Komisję kryteria. W zamian operatorzy takich funduszy uzyskiwaliby szereg udogodnień dla prowadzonej działalności, w tym poręczenie wiarygodności ze strony Komisji Europejskiej i poszczególnych państw członkowskich. To ostatnie powinno im ułatwić poszukiwanie potencjalnych inwestorów i zwiększanie w rezultacie własnych aktywów, z których zysk będą potem mogły zamienić w dalsze zwrotne inwestycje.
Komisja deklaruje też przeznaczenie w ramach przyszłej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 ok. 300 mln euro, które mogą być wykorzystane jako wkład w ustanowienie pierwszych mechanizmów EuSEF (przy założeniu, że udział takich publicznych środków unijnych nie może przekroczyć 40% wartości danego funduszu).
Do nabrania mocy prawnej potrzebne jest jeszcze formalne zatwierdzenie tej regulacji przez Radę i Parlament Europejski. Najprawdopodobniej, po przyjęciu odpowiedniego dokumentu przez zgromadzenie ogólne tej ostatniej instytucji, co planowane jest na początek 2013 roku, swoje zdanie jako ostatnia wyrazi Rada Europejska. W takiej perspektywie już w połowie 2013 roku będzie można poważnie zastanawiać się nad praktycznymi aspektami wdrożenia mechanizmów finansowych na zasadach zawartych w regulacji poświęconej EuSEF.
Wiele refleksji uczestników krakowskiego wydarzenia oraz ogólną ideę prowadzonych przez ISP i naszych partnerów działań przedstawia także przygotowany przez nas po spotkaniu film:
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami i dzielenia się z nami uwagami na ich temat!
Zachęcamy też do śledzenia naszych dalszych prac nad utworzeniem funduszu pożyczkowego, który wspierałby przedsiębiorstwa społeczne w Europie Środkowo-Wschodniej! O postępach tych działań z pewnością będziemy informować na witrynach internetowych ISP.
Więcej informacji na temat naszych działań można uzyskać od:
Pobierz
-
Raport ISP
pdf ・287.53 kB
Źródło: ISP