Czy wiecie, że organizując koncerty charytatywne, pikniki integracyjne czy też zamalowując rasistowskie napisy na murach, zwiększacie stężenie polichromu? Jak to – nie wiecie, czym jest polichrom? „Polichrom” to gra dla szkolnych klubów wolontariatu z województwa śląskiego. Organizuje ją Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach. W grze jest już ok. 30 szkół.
Ale polichrom to także pierwiastek odkryty w 2014 roku przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology. Jest wielką szansą dla naszej cywilizacji, bo stanowi swego rodzaju antynomię dla monochromu. Ach, monochrom… Pierwiastek o tej nazwie odkryli francuscy uczeni w latach 50. To on odpowiada za to, że ludzie koncentrują się głównie na sobie i coraz rzadziej robią coś dla innych. Jest niezwykle groźny, bo szybko się rozprzestrzenia, a działa podobnie jak wirusy.
Uczestnicy gry, działając wspólnie na rzecz innych, pomnażają zasoby polichromu i niwelują monochrom. Właśnie zakończyli pierwszą misję, którą było zorganizowanie akcji na rzecz niepełnosprawnych. - Szkoły wykazały się sporą kreatywnością – chwali Milena Skupień, animatorka z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach. - Np. w Żywcu uczniowie przygotowali Bal Aniołów, a w ramach balu: orszak anielski wraz z końmi, kącik kulinarny, koncert kolęd…
Akcji było dużo więcej. W Bielsku uczniowie przyjechali do domu opieki z „mobilnym gabinetem kosmetycznym”, w Jaworznie odbył się pokaz szermierki na wózkach, a w Czerwionce-Leszczynach zorganizowano dyskotekę charytatywną. Udział w projekcie daje wiele satysfakcji wolontariuszom. - Pierwszy raz współpraca z osobami starszymi przyniosła mi tyle pozytywnych emocji, samych pozytywnych emocji – relacjonuje Magda Wijas, uczennica I LO w Gliwicach.
Skąd pomysł na grę o wolontariacie? - Z badań, które przeprowadziliśmy wynika, że wolontariat nie jest szczególnie modny wśród młodzieży – opowiada Milena Skupień z Regionalnego Centrum Wolontariatu. - Z drugiej strony większą popularnością cieszy się wolontariat akcyjny, a najlepiej, jeśli zawiera jakieś elementy zabawy. M.in. stąd taka popularność WOŚPu.