W Rzeszowie odbyło się ogólnopolskie seminarium nt. edukacja alternatywnej
W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzanie w Rzeszowie odbyło się seminarium “Czy w Polsce potrzebna jest edukacja alternatywna?” połączone z premierą książki pt. „Alternatywy w edukacji” pod red. prof. Bogusława Śliwerskiego i dr. Andrzeja Rozmusa.
– Uczenie się jest naturalną cechą człowieka, potrzebą - ono może i sprawia radość. W pierwszych miesiącach i latach człowiek przeżywa zachwyt, jednak później ta chęć zanika. Ważne jest żebyśmy wspierali, analizowali rozwój szkół progresywnych i pozytywnie nastawionych – mówił dr Andrzej Rozmus, Prorektor WSIiZ.
- Dziecko samo w sobie, jego rozwój, zdolności twórcze i zainteresowanie do pracy to jest cel któremu chcemy służyć i powinna służyć szkoła polska. Prawie sto lat minęło i to nie zostało zrealizowane po dzień dzisiejszy – mówił prof. Bogusław Śliwerski i dodał – Mamy do czynienia z uzależnieniem nauczycieli od polityki, od władzy. To uzależnienie niszczy jego podmiotowe sumienie, osobisty stosunek do własnej pracy przez wprowadzenie działalności pedagogicznej do regulowania bieżących spraw, przerabiania programów, kontroli wykonywania zadań. Masowa edukacja sprzyja ekspansji polityków i administracji światowej prowadząc do zaniku nauczycieli i podmiotowości, zmniejszając tym samym u nich poczucie odpowiedzialności za wyniki własnej pracy.
W swoim wystąpieniu prof. Śliwerski poruszał też kwestie związane z alternatywnym nauczaniem i jego odzwierciedleniem w polskiej rzeczywistości. - My nie lubimy inności, mówię o inności nauczyciela, który bardziej poświęca się swojej prace, wytwarza zupełnie nowe pojekty i pomysły.
– Szkoły alternatywne czy demokratyczne nastawione są na rozwój. My inspirujemy. Mamy zajęcia, warsztaty nie tylko skupione podstawie programowej. Towarzyszymy dzieciom, idziemy za tym co chcą, organizujemy zajęcia specjalne, bo to wynika z ich zainteresowań, ale nie trzymamy za rękę –mówiła współzałożycielka Wolnej Szkoły Wilanów – Również ważną rolę odgrywają rodzice, są bardzo ważni, bo tworzą środowisko rodzinne. Jeżeli rodzice są bardziej razem i mają okazję do tego, żeby swoje lęki, niepokoje przepracowywać, dzielić się nimi i współtworzyć.
Na zakończenie seminarium pt. “Czy potrzebna jest edukacja alternatywna w Polsce?” odbył się panel dyskusyjny wraz z prezentacją najnowszej książki “Alternatywy w edukacji” wydanej pod redakcją prof. dr hab. Bogusława Śliwerskiego i dr Andrzeja Rozmusa.
Seminarium zostało zorganizowane przez WSIiZ w Rzeszowie przy współpracy merytorycznej Instytutu Badań Edukacyjnych oraz Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.
Źródło: Rzecznik Prasowy WSIiZ