W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rybniku działa Klub Rodzica powołany przez Stowarzyszenie na rzecz wspomagania osób niepełnosprawnych i ich otoczenia „Razem”. Rodzice dzieci niepełnosprawnych spotykają się, by wspólnie dzielić rodzicielski trud.
Klub
– Jestem matką niepełnosprawnego dziecka, i jak wiele matek dzieci niepełnosprawnych, borykam się z różnymi problemami. Wychowanie to ciągła walka, ciągłe wyzwania – opowiada Beata Górka, matka niepełnosprawnego intelektualnie Kuby i uczestniczka spotkań Klubu.
Wspólne spotkania
Rodzice wraz z nauczycielami najpierw powołali Stowarzyszenie „Razem”, a kilka miesięcy temu, stworzyli Klub Rodzica.
– Spotykamy się co 2 tygodnie. Zawsze mamy inny temat, a raz w miesiącu rozmawiamy z psychologiem i uczestniczymy w warsztatach. Przede wszystkim chodzi o to, by spotkać się w gronie osób, które mają te same problemy – tłumaczy Joanna Tarnowska, koleżanka Beaty.
Przecież my też jesteśmy ważne
Jak tłumaczą rodzice osób niepełnosprawnych, wzajemne wsparcie jest niezbędne. Mówią, że posiadanie dziecka niepełnosprawnego niesie wiele wyzwań i trudów. Zamknięcie się z nimi w czterech ścianach potęguję tylko kolejne trudności. W Klubie Rodzica można odzyskać siły i optymizm.
– Nowe metody nauki, zabawy i terapii naładowały moje baterie, które były już na wyczerpaniu. Znowu poczułam się silna i gotowa do walki, bo przecież nie oszukujmy się, każdy dzień dla nas to walka o przetrwanie – opowiada dalej Beata Górka. – Mam nadzieję na dalsze spotkania, gdzie będą mogła porozmawiać z innymi o własnych problemach, spotkać się z kolejnym specjalistą. To bardzo dużo daje. Nauczyłam się doceniać siebie i swoją pracę. Zauważyłam, że my matki mamy też swoje potrzeby i pragnienia, bo jak dotąd widziałyśmy tylko nasze dzieci, zapominając zupełnie o sobie. A przecież my też jesteśmy ważne. Przecież jak my się wypalimy, co będzie z nimi? I po to nasz Klub… – mówi Beta Górka.
Prócz rodziców i nauczycieli w Klubie znajdują się również specjalnie przeszkoleni wolontariusze. Zajmują się dziećmi rodziców biorących udział w spotkaniach, organizują im ciekawe zajęcia, tak aby rodzice nie martwili się o swoje pociechy.
Klub Rodzica powstała przy wsparciu finansowym udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.