Według badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę aż 7 proc dzieci w Polsce doświadczyło wykorzystania seksualnego z kontaktem fizycznym. 7 procent to blisko pół miliona dzieci skrzywdzonych seksualnie!
Te dane jednak nie opisują realnej skali zjawiska, gdyż dzieci rzadko ujawniają doświadczenia wykorzystywania. Ukrywają ten fakt ze strachu przed sprawcą, z bezsilności, myśląc że nic i nikt nie może im pomóc, ale też aby „chronić” bliskich, nie sprawiać im zawodu, nie dokładać problemów.
Większość przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci ma miejsce w ich domu. 80-95 proc. sprawców wykorzystywania seksualnego dzieci to osoby z bliskiego otoczenia dziecka, obdarzane przez dziecko zaufaniem, od których dziecko jest w pełni zależne. Często są to członkowie rodziny lub sąsiedzi oraz osoby powszechnie uznawane za autorytety. Problem ten nie dotyczy jedynie rodzin z tzw. marginesu społecznego. Wykorzystywanie seksualne dziecka może mieć miejsce w każdej rodzinie, w każdym środowisku, w każdej grupie społecznej – bez wyjątku.
Specjaliści PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO” informują, że krzywdzenie seksualne dzieci ma również miejsce w powiecie gostyńskim. – „Ostatnie zgłoszenie takiej sytuacji miało miejsce tydzień temu. Pokrzywdzone dziecko przebywa obecnie w szpitalu.”
Podkreślają: - „Wykorzystywanie seksualne dzieci to temat trudny do rozmowy, powodujący strach, wściekłość i bezsilność. Na poziomie społecznym to wciąż temat tabu.”
I dodają: - „Wykorzystywanie seksualne dziecka prawie zawsze ma silny i trwały wpływ na jego rozwój psychiczny oraz na jego funkcjonowanie w relacjach, szczególnie tych z osobami najbliższymi. Traumatyczne przeżycia z dzieciństwa mogą wywierać konsekwencje i mieć pływ na całe dorosłe życie skrzywdzonego dziecka. WAŻNE: Tylko świadomość tego, jak niszczące są to doświadczenia i zapewnienie skrzywdzonemu dziecku specjalistycznego wsparcia mogą złagodzić wpływ takiego zranienia.”
Skrzywdzone dziecko czuje strach i wstyd.
Ale to nie dzieci są winne.
Winny jest sprawca, ale także każdy, kto wie, ale nie reaguje.
Dziecko, które nie widzi wsparcia i pomocy z zewnątrz, nie widzi szans na ratunek.
Ten problem może dotyczyć każdego dziecka, nie bądź obojętny.
Najnowszy raport Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu
seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 ujawnia, że ofiarami przemocy seksualnej w Polsce w ostatnich latach najczęściej były dzieci w wieku 13-15 (49%) i 7-12 (41%) lat.
Niestety w 54% przypadków nikt z najbliższego otoczenia (rodzice, nauczyciele, krewni) nie zauważył nic niepokojącego.
Najczęściej samo dziecko ujawnia informację, borykając się często z brakiem zaufania dorosłych, pretensjami, negatywną oceną swojego zachowania. A przecież czyn zabroniony popełnił dorosły. On jest winny i odpowiedzialny za to co się stało.
To nigdy nie jest wina dziecka.
Gdy zauważysz, że dziecko jest, m.in.: przygnębione i zlęknione, izoluje się, ma problemy w szkole i niską samoocenę, to:
rozmawiaj, słuchaj, uwierz i reaguj.
1. CO MYŚLI I CZUJE DZIECKO?
-„To moja wina, że dałam się dotknąć. Mówił, że to nic złego.”
Mit:
„Nic się nie stało, skoro tylko dotykał”
Fakt:
Dotykanie intymnych części ciała dziecka, również przez ubranie, to przestępstwo seksualne. Jest to częste zachowanie sprawców wykorzystania seksualnego, które u dziecka wywołuje poważne konsekwencje psychiczne: lęk, poczucie winy i depresję. Potraktuj to poważnie, daj dziecku czas na ujawnienie trudnych uczuć.
- Nie wybaczysz sobie, że zlekceważyłeś.
2. Z CZYM SPOTYKA SIĘ DZIECKO?
- „Poprosił abym przesłała swoje zdjęcie z wakacji. Mówił, że jestem piękna.”
Mit:
„Moje dziecko wie jak korzystać z Internetu bezpiecznie, ja się na Internecie nie znam”
Fakt:
Według badań Państwowej Komisji coraz częstszym miejscem, w którym dochodzi do wykorzystania seksualnego jest Internet. Konieczne są rozmowy z dzieckiem na temat bezpiecznego korzystania z sieci. Dziecko, które nie otrzymuje wystarczającej uwagi od rodziców, szuka jej wśród innych – a sprawcy przemocy seksualnej wykorzystują tę sytuację.
- Nie wybaczysz sobie, że nie rozmawiałeś.
3. Z CZYM SPOTYKA SIĘ DZIECKO?
- „Przyszedł do mojego pokoju i bawiliśmy się w lekarza.”
Mit:
„Dzieci zazwyczaj wymyślają, fantazjują”
Fakt:
Dzieci uwielbiają marzyć i opowiadać niezwykłe historie, dzięki którym rozwijają swoją wyobraźnię. Dlatego często to, co mówią, nie jest traktowane poważnie przez dorosłych. Nie lekceważ jednak nigdy słów dzieci – wysłuchaj ich – w takiej historii często kryje się okrutna prawda.
- Nie wybaczysz sobie, że nie uwierzyłeś.
4. CO SŁYSZY DZIECKO OD SPRAWCY?
- „Powiedział, że nikt mi nie uwierzy.”
Mit
„W mojej rodzinie to niemożliwe”
Fakt:
Badania przedstawione w Pierwszym Raporcie dowodzą, że przemoc seksualna może dotyczyć każdego dziecka – zarówno chłopca, jak i dziewczynki – w każdym wieku. Niezależnie od miejsca zamieszkania czy statusu rodziny. Rozmowy z dziećmi chronią je przed wykorzystywaniem seksualnym.
- Nie wybaczysz sobie, że nie rozmawiałeś.
5. JAK POSTĘPOWAĆ?
A. ROZMAWIAJ
Nie lekceważ tego, co mówi dziecko. Daj mu możliwość wyrażenia własnych uczuć, ale nie wypytuj o szczegóły, jeśli nie jest na to gotowe. Nie zarzucaj go pytaniami i własnymi wątpliwościami. Nie naciskaj.
B. SŁUCHAJ
Dziecko potrzebuje Twojej uwagi. Musi wiedzieć, że je wysłuchasz. Szczególnie gdy dzieje się coś niepokojącego. Nie pozostawiaj go samego z jego lękami i pytaniami. Daj dziecku przyzwolenie na ujawnienie trudnych uczuć.
C. UWIERZ
Dopuść do siebie myśl, że dziecko spotkała krzywda i pamiętaj, że sprawca jest w stu procentach winny. Dziecko nigdy nie odpowiada za czyjeś złe zachowania i intencje. Stań po jego stronie. To właśnie teraz najbardziej Cię potrzebuje.
D. REAGUJ
Jeśli widzisz niepokojące zachowanie u dziecka – reaguj. Zapytaj o pomoc specjalistę lub zadzwoń na bezpłatny i całodobowy numer telefonu 116 111 lub 800 12 12 12. Nie bój się prosić o wsparcie.
Pomóż uświadomić innych.
Wykorzystano materiały Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu
seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 oraz materiały Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Źródło: Stowarzyszenie „DZIECKO”