Gdzie znajdują się ścieżki rowerowe, bezpieczne stojaki, stacje Lubelskiego Roweru Miejskiego, sklepy i serwisy rowerowe czy inne udogodnienia dla rowerzystów - dowiemy się dzięki Mapie Infrastruktury Rowerowej Lublina prowadzonej przez Porozumienie Rowerowe, działające w ramach Towarzystwa dla Natury i Człowieka.
Sama strona powstała już w 2013 roku z inicjatywy Pawła Cala, z zawodu informatyka. Paweł tworzył swój serwis od podstaw i do dziś odpowiada za jej działanie. W 2015 roku Mapa przeszła sporą modernizację w ramach projektu "Lublin rowerem - obywatelski monitoring (s)praw rowerowych" realizowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Mapa, poza przebiegiem tras rowerowych, pozwala także sprawdzić nawierzchnię z jakiej wykonana jest dana trasa czy też rok jej powstania. Mapa jest na bieżąco aktualizowana dzięki czemu łatwo jest dowiedzieć się o każdej nowo powstałej trasie rowerowej czy o tej, która właśnie powstaje. Dodatkowo na Mapie możemy sprawdzić lokalizacje stojaków rowerowych czy stacji Lubelskiego Roweru Miejskiego wraz z aktualną informacją o ilości rowerów na stacji!
Poza informacjami dotyczącymi infrastruktury na Mapie znajdują się informacje dotyczące usług dla rowerzystów. Zaznaczone są też lokalizacje lubelskich sklepów i serwisów rowerowych, przechowalni i wypożyczalni rowerowych. Nie zabrakło także informacji o udogodnieniach dla rowerzystów, takich jak podpórki, kompresory, na których możemy napompować koło, stacje naprawcze, gdzie sami możemy dokonać doraźnych napraw roweru czy też myjki ciśnieniowe w których można umyć rower po błotnistej wycieczce do lasu.
Wszystkie te informacje są przydatne zarówno codziennym rowerzystom, jak i tym poruszającym się w celach rekreacyjnych. Wszystkie informacje pogrupowane są w warstwach tematycznych, które możemy ukryć dla podniesienia czytelności mapy. Tłem są podkłady mapowe i zdjęcia satelitarne co ułatwia orientację w terenie.
Na samej stronie znajdują się także informacje o wydarzeniach rowerowych z Lublina i okolicy z naniesioną lokalizacją oraz kalendarzem imprez.
Strona nie jest ani jedynym ani pierwszym takim projektem zrealizowanym w Polsce. Lubelską Mapę wyróżnia jednak liczba informacji dostępnych w jednym miejscu. Inicjatywa od początku była przedsięwzięciem nie nastawionym na zysk. Ciągła aktualizacja danych, utrzymanie serwera czy wdrażanie nowych funkcjonalności wymaga jednak stałej pracy. Będziemy wdzięczni za wszelkie wsparcie osobowe (zgłoszenia), rzeczowe czy finansowe (darowizny) z Państwa strony.
Źródło: Porozumienie Rowerowe