W podlaskim bez kobiet nie byłoby NGO! [informacja prasowa]
W województwie podlaskim, najbardziej sfeminizowanym, w przeciętnym stowarzyszeniu kobiety stanowią 58% zrzeszonych osób. Na drugim miejscu jest województwo pomorskie, a na trzecim świętokrzyskie.
Warto zaznaczyć, że ponadprzeciętna reprezentacja kobiet w stowarzyszeniach tych regionów wcale nie jest związana z ich nietypową strukturą branżową. Najbardziej „męskie” są bowiem stowarzyszenia zajmujące się sportem, turystyką, rekreacją i hobby, a we wspomnianych województwach udział stowarzyszeń sportowych jest podobny do tego występującego w całej Polsce.
Pozostaje więc pytanie – czy to kobiety w podlaskim, pomorskim i świętokrzyskim są bardziej aktywne, czy mężczyźni wyjątkowo bierni i niezainteresowani działaniem społecznym?
Najwięcej mężczyzn (przeciętnie 68%) zrzeszonych jest w stowarzyszeniach sportowych. Z kolei kobiety dominują w stowarzyszeniach zajmujących się pomocą społeczną (71%), ochroną zdrowia (69%), edukacją i wychowaniem (64%) oraz kulturą i sztuką (57%).
Dane pochodzą z badania Stowarzyszenia Klon/Jawor „Kondycja sektora organizacji pozarządowych w Polsce 2015” przeprowadzonego na ogólnopolskiej, losowej próbie 4 tysięcy stowarzyszeń i fundacji. Badanie zostało zrealizowane w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG, a także z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.