By dzieci poszkodowane przez powódź w Pakistanie miały szansę na przyszłość potrzeba 173,5 mln. dolarów. Zebrano zaledwie 13% tej kwoty. Dramatyczną sytuację w tym kraju przedstawił dziś w Genewie Abdullah Fadil, przedstawiciel UNICEF w Pakistanie.
– Katastrofalne w skutkach powodzie w Pakistanie odebrały już życie 615 dzieciom. Prawie 10 milionów wymaga natychmiastowej, ratującej życie pomocy. Te liczby zatrważają. Rzeczywista skala potrzeb jest przytłaczająca. Niestety, z ciężkim sercem muszę stwierdzić, że jeśli nie zostaną podjęte pilne działania, w nadchodzących dniach i tygodniach umierać będą kolejne dzieci.
Sytuacja nie przypomina niczego, co widzieliśmy wcześniej, a wraz ze zbliżającą się zimą potrzeby będą tylko rosły. Niektóre rodziny mieszkają w prowizorycznych namiotach od ponad ośmiu tygodni, inne nie mają nawet tego. Poszarpane dywany to jedyne, co chroni je przed palącym słońcem. Dzieci śpią w otoczeniu brudnej, pełnej wirusów wody, skażonej nawozami i kałem, która znajduje się często tylko kilka metrów od ich tymczasowych łóżek.
Ponad pół miliona dzieci (520 tys.) cierpi na skrajne niedożywienie i wymaga natychmiastowego leczenia. U prawie 80 tysięcy chorobie towarzyszą komplikacje, w przypadku których niezbędne są interwencje medyczne. Nawet zanim Pakistan nawiedziły powodzie, w niektórych regionach wskaźnik dzieci poniżej 5. roku życia dotkniętych zahamowaniem wzrostu wynosił 50%.
Ponad 7 milionów kobiet i dzieci potrzebuje natychmiastowego dostępu do żywności. 4 miliony dzieci nie mają dostępu do podstawowych usług medycznych. W wyniku powodzi 7,6 milionów dzieci jest bardziej narażonych na niebezpieczeństwa, a 2 miliony nie uczęszcza do szkoły.
Z powodu szkód, które powódź poczyniła w systemach sanitarnych i dostarczających wodę, 5,5 miliona ludzi nie ma dostępu do wody pitnej. Mimo że UNICEF codziennie dostarcza miliony litrów czystej wody, skala kryzysu jest tak ogromna, że wiele rodzin jest zmuszonych do picia skażonej wody. Skutkuje to są wybuchami ognisk chorób, takich jak cholera, biegunka, denga i malaria, które dodatkowo pogarszają stan zdrowia już wcześniej niedożywionych dzieci.
Pomimo znacznych trudności w dotarciu do dzieci i rodzin znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, UNICEF działa na miejscu od pierwszego dnia, wspierając rząd Pakistanu w reakcji na szkody poczynione przez powódź w pięćdziesięciu pięciu najmocniej dotkniętych regionach kraju.
Dostarczyliśmy już 145 ton pomocy humanitarnej o wartości 10 milionów dolarów. Dowieźliśmy ponad 820 opakowań leków przeciwmalarycznych. Utworzyliśmy 86 mobilne placówki medyczne i 226 tymczasowe ośrodki edukacyjne, aby pomóc dzieciom radzić sobie z traumą i powrócić do rutyny życia codziennego najszybciej, jak to możliwe. Utworzyliśmy również dwa węzły komunikacyjne, żeby ułatwić docieranie do terenów dotkniętych przez powódź i jesteśmy w trakcie tworzenia kolejnych dwóch.
Jednak nie możemy odpowiedzieć na tak szeroką skalę zniszczeń i zapobiec jeszcze poważniejszemu kryzysowi bez natychmiastowego zwiększenia pomocy. Podniesienie wymiaru pomocy w dostarczaniu żywności, wody, systemów sanitarnych i dostępu do opieki medycznej jest niezbędne TERAZ, by ratować życie dzieci.
Dlatego UNICEF zaktualizował swój apel o środki na wsparcie pakistańskiego rządu w radzeniu sobie ze skutkami powodzi do 173.5 mln dolarów, jako część apelu ONZ, który opiewa na 816 mln. dolarów. Obecnie zebrano zaledwie 13% potrzebnych środków. Czas na ratowanie życia się kończy.
– Dla pracowników organizacji humanitarnych takich jak ja, którzy pomagają dzieciom i społecznościom w Pakistanie od samego początku, sytuacja jest rozdzierająca. Codziennie widujemy zaniepokojonych rodziców zmierzających ze swoimi dziećmi do mobilnych placówek medycznych, gdzie mogą otrzymać leczenie. Te dzieci cierpią na skrajne ostre niedożywienie, wodniste biegunki, malarię, dengę, gorączkę, tyfus, ostre infekcje górnych dróg oddechowych i bolesne problemy ze skórą – ta lista nie ma końca. Gdziekolwiek się nie znajdziemy, widzimy rozpacz i desperację będące skutkiem katastrofy klimatycznej. Musimy podjąć wspólne działania zanim będzie za późno - apeluje Abdullah Fadil, przedstawiciel UNICEF w Pakistanie.
Źródło: UNICEF Polska