23 lutego 2011 r., Małopolska Szkoła Administracji Publicznej, realizująca projekt „INES – Infrastruktura Ekonomii Społecznej w Małopolsce”, zorganizowała seminarium poświęcone tematyce partnerstwa międzysektorowego. Spotkanie odbyło się 23 lutego 2011 r. w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu a jego głównym celem było upowszechnianie i popularyzacja problematyki partnerstwa międzysektorowego wśród przedstawicieli organizacji pozarządowych, instytucji rynku pracy, pomocy i integracji społecznej oraz administracji samorządowej.
Uroczystego otwarcia spotkania dokonali dyrektor MSAP – dr Jarosław Bober oraz Pan Jan Golonka – Starosta Nowosądecki. Rozpoczynając seminarium, dr Jarosław Bober nawiązał do celu projektu INES, którym jest wzmocnienie i rozwój sektora ekonomii społecznej w Małopolsce poprzez stworzenie profesjonalnej infrastruktury wsparcia, podkreślając znaczenie partnerstw międzysektorowych w budowaniu potencjału ekonomii społecznej.
Wystąpienie wprowadzające dotyczące ekonomii społecznej i jej roli w rozwoju gospodarki lokalnej wygłosiła Pani Marta Bohdziewicz-Lulewicz z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie. Zwróciła ona uwagę na szczególne usytuowanie sektora ekonomii społecznej w przestrzeni społeczno-gospodarczej pomiędzy sektorami publicznym, prywatnym i obywatelskim. W swoim wystąpieniu podkreśliła ponadto, że przedsiębiorstwa społeczne to podmioty, które realizują nie tylko cele społeczne, ale również i cele ekonomiczne, których osiąganie jest o tyle istotne, że warunkuje realizację misji społecznej. Swoistą ilustracją rozważań teoretycznych była prezentacja przedsiębiorstw społecznych z sukcesem funkcjonujących na rynku takich jak EKO „Szkoła życia” czy Cafe Hamlet.
Kluczowym zagadnieniem omawianym w trakcie seminarium lokalnego w Nowym Sączu była problematyka partnerstwa międzysektorowego. Rozważania na ww. temat rozpoczął Pan Dariusz Bożek z Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości „Być razem”, który podkreślił, że partnerstwo międzysektorowe to platforma współpracy pomiędzy różnorodnymi partnerami, którzy wspólnie realizują określone działania i inicjatywy, których celem jest rozwój lokalnego środowiska społeczno - gospodarczego i budowa tożsamości lokalnej wśród członków danej społeczności. Ważnym puntem wystąpienia była prezentacja zalet partnerstwa, wśród których należy wspomnieć optymalne wykorzystanie zasobów organizacji, wzrost aktywności obywatelskiej oraz bardziej trafne definiowanie potrzeb, problemów dotyczących gminy i wyzwań przed nią stojących;
Zasady tworzenia partnerstw międzysektorowych przedstawił Pan Janusz Dubajka z Międzynarodowego Centrum Partnerstwa Partners Network w Krakowie. Rozpoczął On od omówienia poszczególnych etapów budowania partnerstw i czynników warunkujących ten proces. Wskazał on również na korzyści jakie partnerstwo daje uczestniczącym w nim podmiotom oraz bariery skutecznej współpracy partnerskiej. Swoje wystąpienie Pan Dubajka podsumował analizą partnerstwa „W krainie rumianku”.
Ostatnie z wystąpień dotyczących partnerstwa międzysektorowego zostało wygłoszone przez Pana Piotra Drygałę reprezentującego Biuro Organizacji Pozarządowych Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Prelegent przekonywał uczestników seminarium, że współpraca partnerska jest ideą, którą warto realizować. Na poparcie swojej tezy przytoczył przykład partnerstwa publiczno-społecznego „Wspólnie dla miasta” utworzonego przez Forum Organizacji Pozarządowych oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, której celem jest stworzenie warunków dla aktywności obywateli i organizacji pozarządowych do włączania się w działania na rzecz rozwoju wspólnoty lokalnej.
Na zakończenie, Rafał Sułkowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, zaprezentował ofertę szkoleń i doradztwa realizowanych w ramach projektu INES – Infrastruktura Ekonomii Społecznej Małopolski.Podsumowując seminarium, dr Jarosław Bober z Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej wyraził nadzieję, że przykłady skutecznych partnerstw zaprezentowanych w trakcie spotkania staną się inspiracją dla społeczności Nowego Sącz do inicjowania przedsięwzięć na rzecz rozwoju w formule partnerstwa międzysektorowego.
Źródło: Strona internetowa MSAP