Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego prowadzi otwarty nabór kandydatek i kandydatów na ekspertów, oceniających merytorycznie wnioski i oferty składane w ramach rządowych programów wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. To wyjątkowa okazja do zaangażowania osób, które pragną przyczynić się do rozwoju i wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.
Nabór ma charakter ciągły – w I etapie termin mija 31 lipca 2024 r. Szczegółowe informacje na temat zasad i przebiegu procesu rekrutacji ekspertów można znaleźć na stronie internetowej: https://niw.gov.pl/rusza-nowy-nabor-na-ekspertki-i-ekspertow-niw-crso/.
Dlaczego warto zostać ekspertem NIW-CRSO?
1. Wpływ na rozwój sektora obywatelskiego: Praca jako ekspert NIW-CRSO, daje możliwość realnego wpływu na działania rozwijające sektor obywatelski w Polsce. Zaangażowanie ekspertów posiadających odpowiednią wiedzę i doświadczenie, przyczyni się do wyboru do finansowania najlepszych i najciekawszych inicjatyw obywatelskich.
2. Transparentność i uczciwość: Proces oceny kandydatur odbywa się na przejrzystych zasadach, a procedury minimalizowania ryzyka konfliktu interesów gwarantują obiektywność i bezstronność. W NIW-CRSO przyjęta została procedura opisująca sytuacje związane z ryzykiem konfliktów interesów, oraz działania mające na celu ich minimalizację.
3. Gratyfikacja: Praca eksperta NIW-CRSO jest odpowiednio wynagradzana. Oprócz satysfakcji z udziału w ważnym procesie wspierania społeczeństwa obywatelskiego, eksperci otrzymują honorarium za swoje zaangażowanie w ocenę merytoryczną wniosków.
4. Ambitne zadanie i niezwykła przygoda: Bycie ekspertem to nie tylko praca, ale również ambitne zadanie i fascynująca przygoda, dzięki której można spojrzeć na proces przyznawania środków publicznych „od środka”, zrozumieć jego mechanizmy i mieć bezpośredni wpływ na jego przebieg. To doskonała okazja do poszerzenia swoich horyzontów i zdobycia kolejnych, cennych doświadczeń.
Do pracy przy ocenie merytorycznej wniosków NIW-CRSO zaprasza osoby posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie m.in.: Pracujące w trzecim sektorze (tak na poziomie lokalnym, jak i ogólnopolskim), urzędników odpowiedzialnych za współpracę z organizacjami pozarządowymi, ekspertów i doradców z różnych obszarów pożytku publicznego. Kandydatury zgłaszać mogą zarówno nowe osoby (dotąd niewspółpracujące z NIW-CRSO), jak i dotychczasowi eksperci - gotowi poddać się procesowi certyfikacji.
O NIW Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego to agencja wykonawcza odpowiedzialna za wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, działalności pożytku publicznego i wolontariatu. Instytut udziela wsparcia organizacjom pozarządowym w ramach dziewięciu programów grantowych. Wśród nich są m.in. Rządowy Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO, Rządowy Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich oraz Korpus Solidarności - Rządowy Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego. W trakcie sześciu lat działalności Narodowego Instytutu Wolności do blisko 6,5 tysiąca organizacji pozarządowych trafiło ponad 1,2 mld zł.
Źródło: NIW- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego