Pani Irena Biała z Myszkowa kieruje lokalną filią Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh). Wiele lat temu wymarzyła sobie, by w jej mieście ludzie chcący zdrowo żyć mogli z pierwszej ręki – od fachowców dowiedzieć się, na czym polega zdrowy styl życia i poznać zasady profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Jej marzenie realizuje się już od ponad czterech lat.
– Zapadła mi w pamięć maksyma „Losy narodów zależą od sposobów ich odżywiania się”, francuskiego prawnika i pisarza, autora słynnej Fizjologii smaku Anthelme Brillat-Savarin oraz chińskie przysłowie „Jeśli nie znasz ojca choroby – zła dieta jest jej matką” – opowiada pani Irena.
Całe swoje życie zawodowe była społecznikiem. Pracowała w ZHP, ZNP, AA… Lansuje zasadę, że lepiej jest się zużyć niż zardzewieć. Widziała na Śląsku Cieszyńskim, m.in. w Skoczowie, zajęcia klubów zdrowia, i postanowiła zaszczepić podobną ideę na lokalnym gruncie.
– W kwietniu 2007 roku udało mi się zorganizować pierwsze spotkanie z cyklu „O zdrowiu w Myszkowie”, na którym lekarz medycyny, dr Stanisław Giza przekonywał ,,Od osteoporozy uciekaj na własnych nogach” – wspomina. – To dzięki jednej z moich uczennic, Beacie, która obecnie, podobnie jak jej tato, jest lekarzem. Pomogła mi przekonać wielu swoich kolegów po fachu do przeprowadzenia bezpłatnych prelekcji z dziedziny profilaktyki zdrowotnej. Tę pasję związaną z propagowaniem zdrowego stylu życia realizuję nie dysponując żadnymi dotacjami! – dodaje pani Irena.
Następne spotkanie poświęcone było ważnemu i trudnemu tematowi – profilaktyce raka piersi. I tak do chwili obecnej odbyły się już 22 programy dla mieszkańców Myszkowa. W zajęciach prowadzonych w pomieszczeniach miejskiego domu kultury wzięło udział: ośmiu lekarzy, dwu doktorów nauk medycznych, dyrektor szpitala, psycholog, jeden naturoterapeuta oraz Irena Biała, pomysłodawczyni przedsięwzięcia. Wielokrotnie gościł też w Myszkowie Andrzej Bolesta, pastor i promotor zdrowia z Częstochowy.
Każdy program z cyklu „O zdrowiu w Myszkowie” wzbogacony był prezentacją multimedialną i składał się z czterech części:
– prelekcji głównej, zwykle lekarza. Tu pojawiały się kwestie m.in. profilaktyki cukrzycy, nowotworów, osteoporozy, depresji, reumatyzmu, nadciśnienia, choroby wrzodowej,
– prelekcji promotora zdrowia. Promotorzy podjęli wiele interesujących tematów, m.in. modne sposoby odżywiania, wegetarianizm, zatrucie środowiska i GMO, piramida zdrowia, zdrowie na talerzu, naturalne witaminy i minerały a suplementy.
– porad żywieniowych
– degustacji zdrowej żywności.
Czytaj więcej o inicjatywach prozdrowotnych realizowanych przez ChSCh:
Serwis Informacyjny ChSCh