Kilka miesięcy temu Fundacja CultureLab stworzyła portal Mapuj Pomoc. Dzisiaj można znaleźć w nim ponad 800 różnorodnych organizacji z całego kraju, które aktywnie wspierają uchodźczynie i uchodźców z Ukrainy. Sprawdźcie, jak rozwija się ten projekt i dlaczego warto do niego dołączyć.
3 w 1: baza wsparcia, portal ogłoszeniowy i ogólnopolska wyszukiwarka
Czym jest Mapuj Pomoc? To przede wszystkim pierwsza tak duża baza ośrodków wsparcia dla osób z Ukrainy. Potrzebujący mogą tu szybko i łatwo znaleźć placówki świadczące pomoc materialną lub usługową w dowolnym regionie kraju czy mieście. Można korzystać z wygodnej wyszukiwarki, która pozwala na filtrowanie danych m.in. według konkretnej frazy, rodzaju organizacji, wieku beneficjentów czy kategorii potrzebnej/oferowanej pomocy (np. psycholog, nauka języka polskiego, asystent kulturowy, żywność, lekarstwa, ubrania itd.). Mapuj Pomoc jest też użytecznym narzędziem dla tych, którzy chcą poinformować o swoich zorganizowanych działaniach. Wystarczy zarejestrować się w portalu, uzupełnić podstawowe dane, a następnie można dodawać 2 rodzaje ogłoszeń: „Szukam Pomocy” i „Oferuję Pomoc”. Dlaczego warto skorzystać z takiej możliwości? Dzięki niej mniejsze, lokalne organizacje mają szansę stać się bardziej widoczne dla tych dużych, takich jak UNCR czy UNICEF i są w stanie skuteczniej pomagać.
Kto może dołączyć do Mapuj Pomoc?
W portalu swoje konta założyć mogą m.in.: placówki edukacyjne, organizacja pozarządowe, instytucje, punkty recepcyjne, świetlice środowiskowe, noclegownie, firmy itp. W bazie nie znajdziemy inicjatyw indywidualnych, ale warto je zgłaszać, ponieważ zespół fundacji stara się je promować w mediach społecznościowych. Poza tym na swoim profilu na Instagramie i stronie na Facebooku Mapuj Pomoc regularnie publikuje informacje o różnorodnych wydarzeniach, kursach, warsztatach itp. organizacji, które znajduje się w bazie. Kogo już teraz znajdziemy w Mapuj Pomoc? Fundację Polskie Forum Migracyjne, Centrum Wsparcia i Koordynacji Warszawa czy Fundację Diversity Hub, ale też Tyskie Centrum Wolontariatu, Łódzki Dom Kultury czy Front Pomocy Ukrainie.
Cykliczne raporty – aktualne dane na temat działań pomocowych
Fundacja CultureLab, jak dotąd, opublikowała już dwa raporty Mapuj Pomoc, z których możemy m.in. dowiedzieć się: jakie są aktualne potrzeby placówek, ile zmapowanych organizacji szuka wsparcia, a ile go potrzebuje, jakie są dostępne formy pomocy materialnej i usługowej, jak wygląda to w podziale na poszczególne województwa itp. Drugi raport wykazał np., że obecnie organizacje najbardziej potrzebują: żywności, środków higienicznych i środków czystości, wsparcia finansowego, wolontariuszy, tłumaczy i asystentów językowych. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, dotychczasowe i przyszłe raporty znajdziecie na stronie internetowej i w kanałach społecznościowych fundacji.
Nowości i plany rozwoju
Mapuj Pomoc cały czas się rozwija. Co tydzień baza poszerza się o ok. 50 nowych placówek. Jak dotąd, udało się zmapować m.in.: 306 punktów oferujących pomoc żywnościową, 174 miejsc oferujących zajęcia dodatkowe dla dzieci, 111 punktów wsparcia prawnego i wiele innych. Strona internetowa (www.mapujpomoc.pl) jest już dostępna w języku angielskim, a wkrótce zostanie przetłumaczona także na język ukraiński. Pojawiają się kolejne udoskonalenia – np. precyzyjniejsze metody wyszukiwania informacji (nowe kategorie potrzebnej/oferowanej pomocy). Co więcej, wkrótce Mapuj Pomoc obejmie także Ukrainę i tamtejsze ośrodki wsparcia.
Dołącz lub przekaż wskazówki!
Fundacja CultureLab serdecznie zachęca wszystkie organizacje, które pomagają potrzebującym z Ukrainy, a których jeszcze nie ma w Mapuj Pomoc do rejestracji w portalu. Można też udostępnić najważniejsze dane i poprosić zespół fundacji o dodanie ich do bazy. Celem projektu jest zmapowanie jak największej ilości ośrodków wsparcia, dlatego przekazywanie wszelkich wskazówek i informacje na temat różnorodnych, lokalnych inicjatyw (szczególnie tych ze średnich i mniejszych miejscowości oraz wsi), będzie niezwykle pomocne. Z zespołem Mapuj Pomoc można kontaktować się mailowo (mapujpomoc@culturelab.pl), przez Instagram lub Facebook.