4 lipca 2003 w Teatrze Słowackiego w Krakowie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów małopolskim laureatom Konkursu Pro Publico Bono. Pierwszą nagrodę za rok 2002 w kategorii Inicjatywy na rzecz Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała Fundacja Ziemi Krakowskiej im. Jana Sroczyńskiego. Wyróżnienie w kategorii Inicjatywy z zakresu Kontaktów Międzynarodowych, Międzyetnicznych otrzymało Stowarzyszenie na rzecz Dzieci, Młodzieży i Osób Niepełnosprawnych 'Kunkowa'.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością: Marszałek Województwa Małopolskiego – Janusz Sepioł oraz Rzecznik Praw Obywatelskich, a jednocześnie członek kapituły konkursowej – prof. Andrzej Zoll.
Otwierając spotkanie, Marszałek J. Sepioł mówił o „dniu satysfakcji” nawiązując do uroczystości w Teatrze Słowackiego, jak i do wiadomości z ostatniej chwili o wpisaniu sześciu kościółków drewnianych (w tym czterech z Małopolski) na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Z kolei prof. Andrzej Zoll zauważył, że bardzo trudno usłyszeć o sukcesach społeczeństwa polskiego. „Częściej dochodzą nas wieści o klęskach, niepowodzeniach. Trzeba pokazać – i to jest też zadaniem tego Konkursu – że Polska jest państwem i społeczeństwem sukcesu. (…) Nadzieja naszego społeczeństwa jest tylko w małych ojczyznach, w społecznościach, które potrafią wziąć sprawy w swoje ręce” - przekonywał Rzecznik. Profesor podkreślił, że warunkiem niezbędnym takiego działania jest zrozumienie między samorządem a mieszkańcami danego terenu. Wyraził nadzieję, że „spoiwo” wspólnego działania będzie coraz bardziej trwałe i powszechne. Polski patriotyzm to właśnie działanie pro publico bono.
Dyplomy z rąk prof. A. Zolla odebrali: Adam Piaśnik – przedstawiciel Fundacji Ziemi Krakowskiej, oraz Halina Kralak i Piotr Kralak ze Stowarzyszenia „Kunkowa”. Fundacja PPB postanowiła przyznać również medale tym, „bez których pracy nie byłyby możliwy sukces, a którzy zazwyczaj pozostają w tle”. W ten sposób wyróżnieni zostali pracownicy Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie: prof. Maria Ostaszewska, prof. dr Władysław Zalewski, Edward Kosakowski, prof. Józef Nykiel. Osobiście nagrodę odebrał tylko pan E. Kosakowski. Poproszeni o wypowiedź laureaci przyznali, że nagroda była dla nich miłym zaskoczeniem, a sam start w konkursie zmobilizował do pracy.
Podczas uroczystości nastąpiło odsłonięcie kolejnej (piątej już) uratowanej polichromii z kościoła pw. św. Bartłomiej Apostoła w Jerzmanowicach. Pan Adam Piaśnik przedstawił pokrótce, jak wygląda proces transferu polichromii; przedstawił osoby zaangażowane w prace konserwatorskie i ideę, która przyświeca samej Fundacji.
Niestety, zabrakło już czasu na wypowiedź drugiego laureata. Pani Halina Kralak zdążyła tylko poprosić zgromadzonych gości o wysłuchanie pieśni łemkowskiej w wykonaniu Julii Doszny.
Na zakończenie przedstawiciel Fundacji Konkursu PPB poinformował o powołaniu Obywatelskiego Forum Kultury Narodowej, mającego gromadzić osobistości, instytucje, środowiska, które chcą działać na rzecz przywrócenia kultury życiu publicznemu. Sama uroczystość wręczenia dyplomów już została potraktowana jako początek debaty na ten temat. Jej kontynuacją będzie Konferencja pt. „Kultura źródłem Europy”, która odbędzie się 3 września 2003 w Lublinie.
Źródło: inf. własna