Trzy lata temu, 8 lipca 2011 r. Marszałek Województwa Lubuskiego powołała Radę Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego na dwuletnią kadencję. W tym czasie zdążyła ona zaopiniować wiele dokumentów bardzo istotnych dla województwa. Rada oceniona została na tyle dobrze, że od tego roku zdecydowano się powiększyć jej skład. Zauważono także większe zainteresowanie tego typu współpracą ze strony lubuskich organizacji pozarządowych.
Skład pierwszej Rady liczył 20 członków: sześciu przedstawicieli Marszałka Województwa, trzech przedstawicieli Sejmiku Województwa, przedstawiciel Wojewody i dziesięciu przedstawicieli organizacji pozarządowych. Podczas swojej kadencji w latach 2011 – 2013 Rada opiniowała programy, strategie m.in z zakresu współpracy z organizacjami pozarządowymi, przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym, wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, na rzecz promocji i upowszechniania ekonomii społecznej oraz rozwoju Województwa Lubuskiego do 2020 r.
Podczas dziesięciu spotkań omówiono szereg ważnych zagadnień, w tym: propagowanie dobrych praktyk pomiędzy JST a NGO, ekonomia społeczna jako szansa dla regionu, sytuacja placówek wsparcia dziennego w świetle ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - kwestia dostosowania placówek wsparcia dziennego prowadzonych przez organizacje pozarządowe na terenie województwa lubuskiego do nowych przepisów, problem znikomej ilości powiatowych i gminnych rad działalności pożytku publicznego funkcjonujących na terenie województwa lubuskiego czy też sprawa zaangażowania wojewódzkich rad w prace nad Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020, ze szczególnym odniesieniem się do oddelegowania przedstawicieli rad w pracach Regionalnego Programu Operacyjnego, w celu ich wykorzystania przy tworzeniu wytycznych pod kątem wspierania rozwoju organizacji pozarządowych.
Z uwagi na duże zainteresowanie organizacji pozarządowych z województwa lubuskiego dalszym funkcjonowaniem Rady, Marszałek Województwa Lubuskiego – p. Elżbieta Polak, Zarządzeniem nr 123/2013 z dnia 23 grudnia 2013 r. powołała Radę Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego na kolejną kadencję. Zgodnie z regulaminem Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego jej członkowie reprezentujący sektor pozarządowy wyłonieni zostali w wyniku głosowania przez przedstawicieli III sektora na podstawie opublikowanej listy zgłoszonych kandydatów. Każda organizacja/podmiot mogła dokonać zgłoszenia tylko jednego kandydata w ramach danego obszaru. Na jedenaście obszarów zgłoszonych zostało 32 kandydatów. Głosowanie na kandydatów na członków Rady odbyło się w formie papierowej poprzez wypełnienie i złożenie odpowiedniego formularza z możliwością oddania po jednym głosie na kandydata w danym obszarze. Po publicznym przeliczeniu i weryfikacji formalnej nadesłanych głosów zaakceptowano pozytywnie 1694 głosy. Zaangażowanie przedstawicieli sektora pozarządowego w proces powołania wojewódzkiej rady świadczy o wzroście świadomości społecznej mieszkańców naszego województwa.
Artykuł powstał w ramach projektu pn. „Rady Pożytku do STANDARDowego użytku” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Rada Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego