W Lublinie zakończyło się regionalne Forum Pełnomocników na temat modelu współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych zorganizowane przez Lubelski Ośrodek Samopomocy oraz Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT.
Już po raz trzeci odbyło się w Lublinie Forum Pełnomocników ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w którym uczestniczyło ponad 60 osób, głownie urzędników z naszego województwa reprezentujących różne szczeble administracji samorządowej w naszym województwie, oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Spotkanie odbyło się 17 stycznia br. w Urzędzie Miasta Lublin. Honorowy patronat nad Forum objęli: Jolanta Szołno – Koguc Wojewoda Lubelski, Krzysztof Hetman Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublina.
Regionalne Forum było wydarzeniem w ramach partnerskiego projektu systemowego pn. "Model współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych - wypracowanie i upowszechnianie standardów współpracy", którego liderem jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej; Departament Pożytku Publicznego, a jednym z partnerów Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT.
Spotkanie w ramach Forum było okazją do wspólnej wymiany doświadczeń, dyskusji i zbierania opinii na temat współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi oraz upowszechnienia wypracowanych w ramach projektu narzędzi i rozwiązań.
O produktach i rezultatach wypracowanego modelu współpracy pomiędzy samorządem a organizacjami pozarządowymi w ramach projektu systemowego, jako pierwszy, opowiedział Łukasz Waszak z Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS. Zaprezentował on płaszczyzny współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi, ekspertyzę dot. współpracy między organizacjami pozarządowymi i administracją samorządową - problemy, wyzwania i rekomendacje, niezbędnik do (samo)oceny współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi oraz grę strategiczną. Łukasz Waszak mówił m.in. o infrastrukturze współpracy – „Nie będzie współpracy między organizacjami pozarządowymi a samorządem jeżeli w samorządzie nie będzie osoby która za tą współpracę będzie odpowiadała.”; „Potrzebne są przestrzenie gdzie mogą spotkać się organizacje lokalne, władza publiczna i samorząd, czyli np. Rada Pożytku Publicznego, która nie jest ciałem które jest kwiatkiem do kożucha, ale ciałem które ma dyskutować o tym jaka jest rola i miejsce organizacji pozarządowych”.
Kolejnym omówionym punktem był udział organizacji pozarządowych w politykach publicznych.
Z dużym zainteresowaniem ze strony uczestników Forum spotkał się temat inicjatywy lokalnej omówiony również przez Łukasza Waszaka. W telegraficznym skrócie:
- mieszkańcy (przynajmniej 2 osoby) składają wniosek np. o zagospodarowanie placu zabaw, czy świetlicy wiejskiej,
- adresatem inicjatywy może być każdy szczebel samorządu terytorialnego, - samorząd określa kryterium i ocenę wniosków z punku widzenia potrzeb społeczności lokalnej.
Najbardziej cenne okazały się praktyczne przykłady dotyczące realizacji zadań publicznych przez administrację samorządową we współpracy z mieszkańcami. Wielu uczestników Forum stwierdziło że należałoby nakłonić samorządy do opracowania uchwały dotyczącej inicjatywy lokalnej. Padały również pomysły o propagowaniu inicjatywy lokalnej jako alternatywy dla ogłaszanych przez samorządy konkursów.
Piotr Choroś - Specjalista ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, Kancelarii Prezydenta, Urząd Miasta Lublin opowiedział o planowanych zmianach w prawie o organizacjach pozarządowych, które żywo zainteresowały przedstawicieli NGO’s. Dyskutowane zmiany w prawie o stowarzyszeniach miałyby dotyczyć m.in.
- rezygnacja z obowiązującej obecnie konieczności powiadamiania organu nadzoru o fakcie powołania stowarzyszenia zwykłego;
- zniesienie konieczności udziału organu nadzoru w postępowaniu rejestrowym wskazanej w obecnie funkcjonującej ustawie w art. 13 ust. 2;
- zmniejszenie minimalnej liczby osób koniecznej do utworzenia stowarzyszenia do 9 osób; - zniesienie nadzoru administracji publicznej nad stowarzyszeniami.
- zniesienie konieczności udziału organu nadzoru w postępowaniu rejestrowym wskazanej w obecnie funkcjonującej ustawie w art. 13 ust. 2;
Końcowym etapem spotkania była ocena dotychczasowej współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi w województwie lubelskim i podlaskim. Przedstawicielem naszego sąsiedniego województwa była Agnieszka Czarkowska - Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku, która opowiedziała jak ta współpraca u nich wygląda. Z kolei z ramienia województwa lubelskiego wystąpił Andrzej Leńczuk –Dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.
Forum pozwoliło na wymianę poglądów i doświadczeń, a także wzbogacenie wiedzy uczestników na temat form współpracy JST z NGO. Na zakończenie przeważały opinie o konieczności organizowania tego typu spotkań, które są jedyną okazją do wspólnych spotkań przedstawicieli obu grup w tak licznym gronie. Niezwykle ważna okazała się również wymiana doświadczeń i kontaktów pomiędzy pełnomocnikami.
Wnioski zebrane od uczestników spotkania posłużą upowszechnianiu wiedzy na temat modelu na poszczególnych szczeblach samorządu.
Wszystkim obecnym na Forum serdecznie dziękujemy za przybycie.
Fotografie: Łukasz Kaczanowski – Nowy Tydzień
Źródło: LOS