W Łódzkiem wirus rozprzestrzenia się coraz szybciej. Wirus ekonomii społecznej
27 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Forum Partnerstw Lokalnych. Na spotkanie przyjechali przedstawiciele pięciu gmin, aby porozmawiać o modelu przyszłej współpracy, celach i spodziewanych efektach.
Forum Partnerstw Lokalnych to przestrzeń do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami różnych społeczności lokalnych z obszaru wprowadzania modelu ekonomii społecznej. Spotkania realizowane są w ramach projektu „Ośrodek Ekonomii Społecznej" współfinansowanego ze środków unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w którym do współpracy zaproszono 15 partnerstw lokalnych.
5 z nich pojawiła się wczoraj na pierwszym spotkaniu. Są to reprezentanci gmin: Żelechlinek, Nowosolna, Budziszewice, Wielgomłyny i Rogów. Ta ostatnia reprezentowana była przez samego wójta. Część z gmin nie mogła z różnych względów dojechać na spotkanie, były to m.in.: Złoczew, Rawa Mazowiecka, Ujazd, Wieluń, Wartkowice i Tuszyn. Podjęcie dodatkowych, ponadstandardowych działań to powód do wyróżnienia współpracujących gmin. Nie wszystkie samorządy lokalne są otwarte na inicjatywy, które wydają się wychodzić poza zakres obowiązków urzędników, choć tak naprawdę się w nich mieszczą.
Ekonomia społeczna dostarcza wielu narzędzi, dzięki którym możliwe jest zminimalizowanie lub rozwiązanie problemów społecznych. Jednym z nich jest spółdzielnia socjalna. Podmiot ten sprzyja aktywizacji osób bezrobotnych oraz wspiera realizację zadań publicznych. Jednak bez współpracy z lokalnymi władzami, droga do sukcesu jest znacznie utrudniona.
Jak może wyglądać takie wsparcie? W Nowosolnej 5 osób utworzyło sobie miejsca pracy. Założyli spółdzielnię socjalną „Na wzniesieniach”. Jednak bez wsparcia swojej opiekunki Ilona Jacak-Ogrodowczyk oraz Pani Agnieszki Czerniawskiej-Gurdała pracujących w Ośrodku Pomocy Społecznej funkcjonowanie spółdzielni nie byłoby możliwe. Panie promują działalność spółdzielni, polecają jej usługi, ale także pomagają przy rozwiązywaniu trudności zarówno w grupie, jak i z rozliczeniami. Wsparcie lokalnych władz okazało się też cenne w przypadku spółdzielni socjalnej „Communal Service” w Brzezinach, której przedmiotem działalności są usługi porządkowe w przestrzeni miejskiej. Gdyby nie dbałość włodarzy gminy o zwiększanie wiedzy urzędników z obszaru ekonomii społecznej, prawodpodobnie spółdzielnia socjalna byłaby tak samo niezrozumiałym hasłem, jak w wielu innych samorządach. Podobnie jest z działalnością organizacji trzeciego sektora, które także są podmiotem ekonomii społecznej. Niektóre samorządy zlecają część zadań organizacjom pozarządowym, które często ze względu na swoje doświadczenie i zasoby ludzkie wykona je lepiej i efektowniej. W gminie Budziszewice powstały dwa stowarzyszenia, które już w zeszłym roku miały na koncie poważne sukcesy. Jedno z nich otrzymało od gminy lokal, dzięki czemu mają własne miejsce na planowanie działań, przygotowania do wydarzeń i wspólne spotkania.
W gminach, z którymi pracowaliśmy w poprzednich projektach zawiązały się stowarzyszenia, które teraz aktywnie pozyskują środki finansowe na swoje działania. „Robimy to co przedtem, tylko że na większą skalę. Pozyskane fundusze umożliwiają nie tylko działania integracyjne, ale też aktywizujące i skierowane do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym” – mówi Pani Urszula Szymczak, Prezes Stowarzyszenia Aktywni dla gminy Żelechlinek oraz radny.
Zainteresowanie i wsparcie ze strony władz lokalnych przyspiesza rozwój ekonomii społecznej w środowisku lokalnym. To wsparcie nie musi dotyczyć zlecania usług, czy przekazywania lokali. Pierwszym krokiem jest zawiązanie partnerstwa lokalnego, do którego włączeni zostaną przedstawiciele wszystkich sektorów: samorządowego, pozarządowego i biznesowego. Taka współpraca jest często wyzwaniem ze względu na różność celów, procedur i środowisk. Jednak prowadzi do sukcesów, których inne gminy mogą pozazdrościć.
Źródło: inf. nadesłana