Kreatywnie, sportowo i inspirująco zaprezentowały się organizacje pozarządowe z Gliwic podczas „Dnia z NGO”, który był częścią Rodzinnego Festynu Parafialnego przy kościele Wniebowzięcia NMP w Gliwicach-Łabędach (ul. Staromiejska 25).
Organizatorzy „Dnia NGO”, Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych (projekt „Trasa 78 – ze śląskiego w świętokrzyskie”) zapewnili co niemiara atrakcji dla odwiedzających, ale też i informacji na temat szerokiej palety działań gliwickich organizacji.
Imprezie przyświecała idea integracji oraz edukacji działaczy trzeciego sektora i wolontariuszy, a także promowania działalności „pozarządówki” wśród młodzieży i liderów społecznych w dzielnicy.
Uczestnicy mogli poruszać się w trzech specjalnie zaaranżowanych strefach. W „Strefie Wiedzy” organizacje zaprezentowały swoją działalność, poprzez materiały promocyjne i udzielanie na bieżąco odpowiedzi na pytania odwiedzających. W „Strefie Aktywności” NGOsy uchyliły rąbka tajemnicy, co to znaczy być aktywnym od najmłodszych lat. W tej strefie zarówno maluszki, jak i osoby dorosłe mogły przysiąść i stworzyć m.in. własne dzieła
z haftu, gliny, włóczki oraz papieru. Wolontariuszki oraz przedstawiciele organizacji zapewniły profesjonalną, fachową opiekę i wsparcie podczas manualnych prac. Ogromną uwagę przyciągnęły pokazy m.in. Stowarzyszenia Abada Capoiera, gdzie wspaniale zgrany zespół wciągnął widzów w spektakl tańca-walki ukazując kulturowe i artystyczne bogactwo sztuki piękna poruszania się i tańca wolności. Również Gliwicki Klub Karate Kyokushin i Gliwicki Klub Rekreacyjno Sportowy „Stokrotka” wprawiło w zachwyt i podziw odwiedzających Festyn. Pokazy treningu oraz sztuki walki okazały się strzałem w dziesiątkę. Stowarzyszenie GTW zadbało o unikatowy dodatek sportowy jakim był slack, czyli lina zamocowana pomiędzy dwoma drzewami, gdzie można było pobalansować i zmierzyć się ile równowagi i siły mięśni potrzebnych jest do przejścia od drzewa do drzewa. Tu zabawy i śmiechów nie zabrakło również wśród dorosłych, którzy niestety bez spektakularnych wyników lądowali po jednej stronie liny. W ostatniej strefie, czyli „Mobilnej Galerii”, pan Adam Wrodarczyk ze Stowarzyszenia Światła Rampy przeniósł zwiedzających w podróż w południowe klimaty Grecji poprzez fotografie urokliwych zakątków tego kraju.
Organizatorzy szacują, że na festyn przybyło od 1.500 do 2.000 odwiedzających, zarówno z Łabęd, jak i z innych części Gliwic oraz okolicznych miejscowości. Impreza „Dzień z NGO” zrealizowana została przez Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych w ramach projektu „TRASA 78 – ze śląskiego w świętokrzyskie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: TRASA78