Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
W czwartek wręczone zostały Nagrody de Mello, tegoroczni laureaci to siostra Rafaela Urszula Nałęcz oraz czeska organizacja humanitarna Človĕk v tístni, nagroda specjalna trafiła do rąk amerykańskiego biznesmena Arnolda Wellmana.
Polska misjonarka siostra Rafaela jest tegoroczną laureatką Nagrody im. Sergio Vieira de Mello w kategorii osoba. W swoich działaniach s. Rafaela skupia się na pomocy osieroconym oraz niewidomym pochodzącym z najuboższych rejonów świata. Jest twórczynią placówek misyjnych Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek w Indiach, Republice Południowej Afryki oraz Rwandzie. Za swoje działania została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2011 roku.
Reklama
W kategorii organizacja pozarządowa nagrodę otrzymała organizacja Človĕk v tístni - People in Need. Jest to najstarsza w Republice Czeskiej i jedna z największych organizacji pozarządowych w Europie Środkowej, która od dwudziestu lat zajmuje się ochroną praw człowieka oraz niesieniem pomocy humanitarnej w najbardziej newralgicznych rejonach świata. W tym roku People in Need obchodzi dwudziestą rocznicę swojego istnienia.
Specjalna nagroda trafiła do rąk Arnolda Wellmana wiceprezesa amerykańskiego koncernu UPS za program zwiększanie dostępu do edukacji dzieci i młodzieży w wielu najuboższych krajach na świecie. W ramach programów Społecznej Odpowiedzialności biznesu firma UPS wybudowała i wyposażała szkoły, a także finansowała stypendia dla dzieci m.in. w Polsce, na Ukrainie, w Indiach, Meksyku, Chinach oraz w najbiedniejszych regionach USA. Pan Wellman poprzez swoją pracę pokazywał światu, że obowiązkiem wielkiego biznesu powinna być wrażliwość na biedę oraz pogłębiające się w dzisiejszym świecie różnice społeczne – czytamy w uzasadnieniu Kapituły przyznającej Nagrodę.
Uroczystość wręczenia Nagrody była wydarzeniem specjalnym Międzynarodowej Konferencji „Tolerancja : modele, metamorfozy, implikacje” realizowanej przez Stowarzyszenia Willa Decjusza oraz Centrum Badań nad Historią Idei Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Polska Nagroda im. Sergio Vieira de Mello Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka (2002–2003) została ustanowiona z inicjatywy Stowarzyszenia Willa Decjusza w roku 2003. Przyznawana jest osobom i organizacjom za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. W tym roku Nagroda de Mello została przyznana po raz dziewiąty.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.