W niedzielę, 2 marca 2003 roku, w Hali RONDO w Koninie odbył się IV Koncert 'Dla Każdego' organizowany przez Fundację Mielnica i Radio 66. 'Polonezem do Europy' wkroczyli na scenę wykonawcy.
Niezwykle podniosły moment uświetniła Orkiestra Kopalni Węgla Brunatnego. Po polonezie przyszedł czas na marsza, którego odśpiewał Kazimierz Lipiński, właściciel Firmy ART SERWIS, w jednej osobie wokalista i autor tekstu. Przekonywał, że nie ma znaczenia, gdzie się grzeszy, czy w Paryżu, czy w Wiedniu i że Polacy potrafią najlepiej się bawić.
Następnie na scenie pojawili się: Poseł Ireneusz Niewiarowski, Antoni Tyczka, Radni Miasta: Elżbieta Siudaj-Pogodska, Marek Waszkowiak, Roman Karaszewski, Tadeusz Tylak, Maciej Zając, Jan Sidor, oraz Wicestarosta Powiatu Konińskiego - Stanisław Bielik i Radny Powiatu - Stefan Dziamara. W ciekawej aranżacji wykonali wiązankę francuskich piosenek, wśród których znalazły się przeboje „Milord” i „Paryski Gavroche”. Nie obyło się oczywiście bez kankana.
Koncert miał charakter europejski i po akcencie francuskim przyszła pora na „Walczyk Bawarski” w wykonaniu Iwony Drabent, Prezesa Firmy INSTAL-BUD i Ryszarda Pikuły – Kierownika Sklepu NOMI. Wykonawcy w fantastycznych strojach z nieodłącznym kuflem piwa dali krótką lekcję niemieckiego. Ogromny aplauz publiczności wzbudził występ Mieczysława Lichego, Prezesa KWB KONIN, Marka Kacprowicza, Prezesa Huty Aluminium Konin S.A. oraz Krzysztofa Wiatrowskiego, Dyrektora Biura Zarządu ZE PAK S.A.
Niepowtarzalna aranżacja „Baśki” Wilków spotkała się z tak entuzjastycznym przyjęciem, że tercet menedżerów musiał bisować. Po nich na scenie pojawił się kolejny tercet tym razem dyrektorów, a wśród nich znani już z poprzedniej edycji Koncertu: Sławomir Lorek, Dyrektor II Liceum i Andrzej Grzeszczak, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 15 oraz debiutant Jarosław Bąk, Dyrektor Banku PKO BP. Choć Koncert miał oprawę europejską, to Panowie wykonali gorącą wiązankę utworów latynoskich i spotkały ich gorące oklaski publiczności i wręcz histeryczne owacje uczennic.
Następnie na scenę wkroczyła Lucyna Lenard-Woźniak w brawurowym wykonaniu „Józek, nie daruję ci tej nocy”. Zmroziło wszystkich Józefów na sali, a było ich na pewno wielu, ponieważ publiczność liczyła ponad 1000 osób! Wśród nich był też Józef Nowicki, który tym razem nie śpiewał, ale wspólnie ze Sławkiem Papierą prowadził licytacje. W trakcie Koncertu wystąpił też Teatr Tańca DUET wspólnie z Podopiecznymi Fundacji Mielnica tańcząc Makarenę. 2 marca na scenie Hali RONDO wystąpił również Senator Ryszard Sławiński, który towarzyszy nam od pierwszej edycji Koncertu. Doskonale prezentował się w utworze „Obladi, oblada” w otoczeniu pięknych kobiet, solistek Zespołu Kwartet Jazz Band, który towarzyszył wszystkim artystom podczas występów. W składzie zespołu oprócz dziewcząt, wszechstronnie muzycznie uzdolniony Mirosław Grzanka oraz szef zespołu Jarosław Piotrowski, który każdego roku przygotowuje wszystkich wykonawców do występów. Jarek ma anielską cierpliwość i umiejętność wydobywania talentu wokalnego nawet z najbardziej opornych i nawet wbrew ich woli.
W Koncercie po raz kolejny wzięli też udział Panowie Michał Ciesielski i Bogdan Ptak, tym razem w utworze „Lucia”. Udany debiut miał zespół w składzie: Justyna Kałużyńska i Zena Sroczyńska (Dom Kultury OSKARD) oraz Waldemar i Jerzy Nawroccy (Stolarnia Nawroccy) śpiewając „Waterlo”. Wielu artystów z ogromną determinacją przygotowywało się do Koncertu szyjąc specjalne stroje, pożyczając peruki, rekwizyty i opracowując wyrafinowany ruch sceniczny. Jeden z wykonawców przefarbował nawet włosy dla potrzeb występu.
Wiceprezydent Konina Zbigniew Szymczak śpiewał podobnie jak w ubiegłym roku wraz z córką Justyną. Próbował przekonać publiczność, że „nie lubi nikogo”. Jednak sądząc po dużym natężeniu oklasków nie udało mu się… Z nadzwyczajnym odzewem spotkał się występ Elżbiety Streker-Dembińskiej, Starosty Powiatu Konińskiego, która wystąpiła wspólnie z Wójtami i Burmistrzami: Jan Bartczak (Rychwał), Antoni Klonowski (Skulsk), Paweł Kurz (Wierzbinek), Ryszard Nawrocki (Stare Miasto), Marek Wesołowski (Kleczew). „La cucaracha” i „Viva Espania” odśpiewane przez wymienionych wykonawców w pięknych hiszpańskich strojach porwały widownię nie tylko do śpiewania, ale i tańczenia. Nogi same rwały się do tańca!
Podczas Koncertu Regionalne Centrum Informacji Europejskiej przeprowadziło referendum, w którym ponad osiemdziesiąt procent osób opowiedziało się za wejściem Polski do Unii Europejskiej. Wśród uczestników rozlosowane zostały nagrody.
W Koncercie nie zabrakło oczywiście Przedstawicieli mediów, którzy doskonale ucharakteryzowani wykonali wiązankę znanych utworów włoskich, wśród których znalazły się: „Azurro”, „Volare”, „Come prima”, „Amore mio”, „Bella, bella”, „Marina”. Występ wzbudził tak wielkie emocje, że nie obyło się bez bisów.
'Koncert dla Każdego', jak co roku mógł się odbyć dzięki wielu ludziom dobrej woli i sponsorom, dlatego podziękowaniom nie było końca.
W finale Koncertu wszyscy wykonawcy wspólnie z Podopiecznymi Fundacji Mielnica odśpiewali „Odę do radości”, w trakcie której na salę wniesiono ogromny chleb w kształcie flagi Unii Europejskiej. Koncert trwał prawie trzy godziny, podczas których utwory muzyczne przeplatane były aukcjami prac i przedmiotów przekazanych przez sponsorów oraz mapą Unii Europejskiej z autografami wszystkich wykonawców na łączną kwotę 6 800 zł oraz 1000 euro!!!
Tradycyjnie już 'Koncert dla Każdego' wspiera organizację Abilimpiady – to jedyna w Polsce Olimpiada Umiejętności Osób Niepełnosprawnych, której organizację zapoczątkował w 1997 roku Doktor Piotr Janaszek. W związku z tym, iż rok 2003 został ogłoszony Europejskim Rokiem Osób Niepełnosprawnych, tegoroczna Abilimpiada będzie miała charakter europejski. Ogromne podziękowania należą się wszystkim, którzy przychodząc na Koncert, zasilili skarbonki Fundacji Mielnica. Fakt, iż mieszkańcy Konina i regionu włączają się w działania podejmowane przez Fundację, jest szalenie ważny.
Źródło: Fundacja Mielnica