Trzeci sektor w Polsce jest zjawiskiem wciąż nowym. I mimo ogromnego zapału rzeszy aktywistów, organizacje pozarządowe często działają nieudolnie, nie rozwijając w pełni swego potencjału.
Projekt „Potencjometr – program podnoszenia jakości i skuteczności działań organizacji pozarządowych woj. śląskiego”, realizowany przez katowickie Stowarzyszenie Wspierania inicjatyw Społecznych MERITUM powstał jako odpowiedź na potrzebę stosowania mechanizmów regulujących działania pozarządówki. Większość polskich organizacji wciąż boryka się z niedostatecznie rozwiniętą infrastrukturą i brakiem profesjonalnej kadry. By skutecznie promować ideę aktywności społecznej i rzeczywiście podnieść kwalifikacje ich kadry, w ramach projektu utworzono Szkołę Jakości Organizacji Pozarządowych.
Uczestnicy, członkowie śląskich organizacji pozarządowych, zostali przygotowani do wprowadzenia w swojej organizacji zasad jawności i przejrzystości oraz do wdrażania procedur zwiększających transparentność działań organizacji, opracowali dokumenty strategiczne (w tym analizę SWOT, misję, wizję) oraz dowiedzieli się, jak skutecznie pozyskać środki finansowe.
Kolejnym przedsięwzięciem w ramach Potencjometru była Śląska Szkoła Trenerów NGO, w ramach której przeprowadzane są warsztaty, na których przyszli trenerzy dowiadują się, jak efektywnie prowadzić szkolenia w obszarze trzeciego sektora. Ukończenie kursu kończy się uzyskaniem wszechstronnego przygotowania praktycznego w zakresie kompetencji trenerskich i merytorycznie przygotowuje do certyfikacji w Systemie Certyfikacji Trenerskiej TROP.
Inicjatorzy projektu utworzyli również bezpłatny Punkt Konsultacyjny dla organizacji pozarządowych, gdzie można zasięgnąć porady z zakresu pisania projektów, pozyskiwania funduszy i zarządzania organizacją. Przewiduje się również przeprowadzenie Seminarium Szkoleniowego pt. Wdrożenie mechanizmów regulacji wewnętrznej w organizacjach pozarządowych.
Beneficjentami projektu są osoby czynnie działające w organizacjach pozarządowych na terenie woj. śląskiego. Każdy z uczestników otrzymuje certyfikat ukończenia szkolenia, a organizacja, która zdecyduje się wdrożyć strategię rozwoju, otrzymuje certyfikat jakości. Izabela Butniewicz- Folusiak, koordynatorka projektu tak podsumowuje dotychczasowe działania:
- Projekt „Potencjometr” kojarzy mi się z efektywnością i jakością. Z licznych rozmów z uczestnikami projektu wynika, że udział w szkoleniu w ramach „Potencjometru” to radość uczenia się i tworzenia nowej jakości usług.
Projekt, który potrwa do 31 sierpnia 2010 roku, jest realizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych. Kwota dotacji wyniosła 470 220 zł.
Źródło: strona www