W sobotę na ulicy Mariackiej zakończyły się katowickie obchody Europejskiego Tygodnia Młodzieży. Tegoroczna impreza odbyła się pod hasłem „Wolontariat to styl życia”, a jej głównym tematem był rozwój wolontariatu w szczególności wśród młodzieży. Przez cały tydzień w różnych punktach miasta odbywały się wydarzenia poświęcone promocji wolontariatu, a także pobudzające dyskusje na temat europejskiej i regionalnej polityki młodzieżowej.
Panorama Współdziałania
W ramach ETM odbyło się między innymi drugie spotkanie z cyklu Panorama Współdziałania. Z tej okazji w czwartek do Katowic zjechały organizacje wolontariacie z całego regionu, aby wymienić się dobrymi praktykami ze swoich działań oraz by wspólnie określić standardy jakości, jakie powinien spełniać dobry wolontariat w organizacji.
W spotkaniu udział wzięły bardzo różne organizacje, dlatego, jak informują organizatorzy, udało się uzyskać naprawdę szeroki i bogaty obraz tego, jak może wyglądać wolontariat. Na tej podstawie zostanie opracowany raport dotyczący wolontariatu w województwie śląskim, w którym zawarte zostaną wszystkie wnioski z warsztatów podczas spotkania.
Dodatkową atrakcją podczas wydarzenia, było spotkanie z Davidem Martinez z Hiszpanii – koordynatorem projektu „Biblioteka Solidarna” i pracownikiem biblioteki publicznej w mieście Cuenca, którzy opowiedział o dobrych praktykach związanych z wolontariatem w Hiszpanii, w tym o projektach realizowanych przez bibliotekę.
Uczestnictwo młodzieży czy polityczna dekoracja?
W sobotę organizatorzy ETM zaprosili do Sali Sejmu Śląskiego przedstawicieli Młodzieżowych Rad Miasta oraz organizacji młodzieżowych z regionu, na debatę poświęconą możliwościom uczestnictwa młodzieży w kształtowaniu polityki samorządów w regionie. W debacie udział wzięło ponad 70 młodych ludzi, a także ze strony polityków regionalnych – poseł na Sejm RP Marek Wójcik oraz Prezydent Miasta Katowic Piotr Uszok. Patronat nad debatą sprawował Marszałek Województwa Śląskiego.
Wolontariat to styl życia!
Finał ETM odbył się w sobotnie popołudnie na ulicy Mariackiej, gdzie podczas Targów Wolontariatu organizacje wolontariacie zachęcały mieszkańców Katowic do zostania wolontariuszami. Na swoich stanowiskach wolontariusze i członkowie organizacji starali się jak mogli by zwrócić na siebie uwagę, dlatego mogliśmy zobaczyć między innymi wyścig ślimaków (Europejskie Forum Studentów AEGEE), nauczyć się malować twarze (Polskie Forum Edukacji Europejskiej) lub robić zwierzęta z balonów (Fundacja dr Clown), a także wesprzeć działania Amnesty International, czy też uwolnić emocje w ramach malarstwa emocjonalnego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Placek z Mysłowic. W trakcie targów w kawiarni Akant odbyły się spotkania z pracownikami Regionalnego Centrum Wolontariatu, gdzie można było dowiedzieć się wszystkiego o tym, jak zorganizować wolontariat w swojej organizacji, a przyszli wolontariusze mogli dobrać dla siebie odpowiednią formę wolontariatu.
Targi zakończyły się o godzinie 18.00, gdy ulicę przejęła we władanie Lajera na Mariackiej i organizatorzy projektu „TAKK! Tymczasowej Akcji Kulturalnej Katowice”.
Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu (www.wolontariat.org.pl/katowice),
Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji imienia Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej (www.karski-institute.org),
Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych MOST (www.mostkatowice.pl),
Polskie Forum Edukacji Europejskiej (www.pfee.org.pl),
Biuro Europejska Stolica Kultury KATOWICE 2016 (www.2016katowice.eu).
Projekt był współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu „Młodzież w działaniu”.
Źródło: www.karski-institute.org